Period dojenja prasadi – prvi dani, najviše opasnosti
Od ukupnog broja uginuća prasadi u prasilištu oko 50 odsto čine uginuća nastala u prva dva-tri dana nakon prašenja. Glavni uzroci uginuća su glad i gnječenje od strane krmače. Najveći broj uginuća čine prasad koja su bila slaba na rođenju.
Prosečno novorođeno prase je teško oko 1.400 g a težina varira od 700 – 2300 g.
Težina novorođenog praseta u mnogome određuje i težinu na zalučenju:
Grafik. Uticaj na težinu na zalučenju
Prioriteti na koje treba obratiti pažnju da bi de sprečilo uginjavanje prasadi su:
-
Kolostrum
-
Pupčana vrpca
-
Lampe grejalice za prasad
-
Prasad slaba na rođenju
-
Škart prasad
-
Mlečnost krmače
-
Smrtnost u vreme dojenja
Kolostrum
Nivo antitela u kolostrumu zavisi od broja i tipa patogena kojima je krmača bila izložena, njene reakcije na njih i vremena izloženosti. Kao rezultat, starije krmače često imaju više antitela u svom kolostrumu nego nazimice. Vakcinacije protiv bolesti, kao što je cirko ili influenza, može rezultirati u većoj koncentraciji antitela u kolostrumu na te specifične patogene.
Grafik 3. kolostrum
Slika: Prase bez kolostruma
Povijena leđa, glava nadole, ugnuti bokovi i tanka krsta. Ovo prase nije posisalo dovoljno kolostruma. Ono preuzima veliki rizik da podlegne bolesti. Ono nema dovoljno anti-infekcijskih činilaca u svojim crevima, ili antitela u svojoj krvi. Kao rezultat, patogen može lako da se razmnoži u njegovim crevima i da ga inficira. Nadalje, njegova creva se tako neće dobro razviti, pošto mu nedostaju faktori rasta iz kolostruma. Na kraju, ono ne dobija potrebna hraniva i gladovaće, prehladiće se, a zatim će uginuti.
Grafik 4. Poređenje rasta
Pupčana vrpca nakon prašenja nema značaj kao dok je u toku gestacije bila jedina veza između majke i praseta. Nakon prašenja pupčana vrpca pogotovo ako je dugačka, može biti velika smetnja prasetu u njegovom nastojanju da što pre dograbi majčinu sisu ili toplo mesto u leglu. Pupkovina su uglavnom obmotava oko cevi boksa ili propada kroz rešetke. Taj problem ne traje dugo, jer se pupčana vrpca vrlo brzo osuši i uglavnom sama otpadne. Ukoliko problem postoji neophodno ju je skratiti.
Slika 8. Pupčana vrpca može da predstavlja problem u prvim minutima nakon prašenja
Lampe grejalice
Lampe su neophodne prasadima u prvim danima života naročito u zimskom periodu. Obezbeđuju dodatnu toplotu novorođenim prasadima. U kombinaciji sa podnim grejanjem daju najbolji rezultat. Pružaju dodatnu toplotu bez opterećivanja krmača kojima treba daleko niža temperatura u prasilištu.
Prasad slaba na rođenju
Prosečno novorođeno prase je teško oko 1.400 g a težina varira od 700 – 2.300 g. Prase koje na rođenju ima manje od 800 g, ima jako male šanse da preživi, a iako preživi teško da će svoj proizvodni ciklus završiti za optimalno vreme. Uz to takva prasad traže dodatnu pažnju, vreme, sredstva i enrgiju. Moramo biti svesni tih činjenica i na vreme odlučiti vredi li to prase ulaganja ili ga treba ukloniti odmah po rođenju, tj.dok još ne predstavlja trošak.
Škart prasad
Nastaju iz više razloga a najčešći su:
-
nedovoljna količina kolostruma,
-
nedostatak mleka,
-
slabo sortiranje,
-
nepravovremeno lečenje i mnogi drugi.
Mlečnost krmače
Mlečnost varira zbog više faktora. Poznato je da najviše mleka krmače proizvode od 3 – 5 pariteta. To treba imati na umu ako pravimo krmače dojare ili krmače ostavljamo naproduženom dojenju. Na lučenje mleka najviše utiče ishrana i dostupnost vodi. Tehnologija ishrane mora biti dobro postavljena jer kako premalo tako i previše hrane negativno utiču na proizvodnju mleka. Zatim razna stanja nastala kao tehnopatije ili prouzrokovana mikroorganizmima – edem vimena, MMA sindrom, zasušenje… sprečavaju dovoljnu proizvodnju i lučenje mleka.
Smrtnost u vreme dojenja je minimalna ukoliko su gore navedeni faktori zadovoljeni.