banner-image

Do tri miliona za podizanje novih zasada

Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine donelo je pravilnik o podsticajima proramima za unapređenje konkurentnosti za investicije u fizičku imovinu poljoprivrednog gazdinstva kroz podršku podizanju višegodišnjih proizvodnih zasada voćaka,vinove loze i hmelja.

Podsticaji za podizanje proizvodnih zasada obuhvataju podršku podizanju novih proizvodnih zasada sa savremenom tehnologijom gajenja voća, vinove loze i hmelja., bez naslona i sa njim, kao i pripremu zemljišta za podizanje proizvodnih zasada.

Pravo na ostvarivanje podsticaja ima fizičko lice koje je nosilac komercijalnog porodičnog gazdinstva, preduzetnik ili pravno lice. U pravna lica ubrajaju se privredno društvo, zemljoradnička zadruga, naučnoistraživačka organizacija, zadužbina, manastir i crkva.

Da bi se ostvarilo pravo na podsticaj površina zasada treba da iznosi najmaje 0,1 hektar za jagodasto voće, vinovu lozu I hmelj, dok zasadi pod šumskom jagodom moraju da imaju površinu od najmanje 0,05 hektara. Minimalna površina za jabučasto, koštičavo I jezgrasto voće je 0,3 hektara.

Zasad se može nalaziti na jednoj ili više proizvodnih katastarskih parcela, ali one moraju da se nalaze jedna pored druge i čine celinu.

Najveća površina za koju mogu da se ostvare sredstva za sve zasade je 10 hektara, sam kada je u pitanju jagoda. U tom slučaju maksimalna površina  je pet hektara. Maksimalni iznos sredstava po jednom korisniku može biti tri miliona dinara. U zavisnosti od vrste podsticaja maksimalni iznos za nabavku sadnica voća, vinove loze i hmelja je dva miliona dinara, a za nabavku naslona može se dobiti do 700.000 dinara. Za pripremu zemljišta, odnosno nabavku supstrata sa sertifikatom za proizvodne zasade borovnice sa sadnicama borovnica u saksijama ili vrećama može se dobiti najviše 200.000 dinara, dok se za hemijsku analizu zemljišta može dobiti do 100.000 dinara po hektaru proizvodnog zasada. Iznosi podsticaja uvećavaju se za 100.000 dinara ako se odnose na zasade sa domaćim i odomaćenim sortama voća, kao i za vinograde koji su podignuti na nadmorskoj visini iznad 200 metara, na južnim ekspozicijama, na nagibu terena većem od deset odsto, ili se nalaze na terasiranim površinama.

Zahtev za dobijane podsticaja podnosi se Upravi za agrarna plaćanja do 31. avgusta tekuće godine, a za zasade jagode podignute u trećem kvartalu godine , do 30. septembra.

Kompletan tekst konkursa može se pogledati ovde.

(Agrosmart)