banner-image

Uvoz nam brže raste od izvoza, suficit sve manji

U bilansu razmene poljoprivrede i prehrambene industrije Srbije s inostranstvom u posmatranom periodu januar-maj 2017. godini ostvarena je vrednost izvoza od 1.286,9 miliona USD, što predstavlja rast od 4,5% u odnosu na rezultate u istom periodu 2016. godine, sa učešćem u ukupnom robnom izvozu od 19,7%. Istovremeno, vrednost uvoza u visini od 644,7 miliona USD je za 10,6% veća od ostvarenog u istom periodu 2016. godine, sa učešćem u ukupnom robnom uvozu od 7,6%. Suficit u spoljnotrgovinskoj razmeni poljoprivredno-prehrambenih proizvoda u periodu januar-maj 2017. godine, ima pad od 1% i iznosi 642,2 miliona USD, a stopa pokrivenosti uvoza izvozom je 199,6%.

Posmatrano po odsecima SMTK, u izvozu dominiraju robne grupe: žita i proizvodi na bazi žita, u vrednosti od 318 milion USD, sa učešćem od 4,9% u ukupnom robnom izvozu i ostvarenim suficitom od 280,1 miliona USD i voće i povrće, sa ostvarenim izvozom u vrednosti od 305,1 miliona USD, i sa učešćem od 4,7% u ukupnom robnom izvozu. 

Po ostvarenoj vrednosti u uvozu najzastupljeniji su odseci: voće i povrće sa vrednošću uvoza od 145,6 miliona USD, sa učešćem u ukupnom uvozu od 1,7% i sa suficitom u razmeni od 159,9 miliona USD, kao i kafa, čaj, kakao i začini u vrednosti od 81,6 miliona USD, sa učešćem u ukupnom uvozu od 1%.

Prema ostvarenoj dinamici rasta izvoza u periodu januar-maj 2017. godine dominiraju odseci: meso i prerada od mesa sa nominalnim izvozom od 40,4 miliona USD i rastom od 51%, ribe, ljuskari i mekušci sa ostvarenim izvozom od 6,3 miliona USD i rastom od 42,8% i stočna hrana sa nominalnim izvozom od 70,3 miliona USD i rastom od 29,9%. Na uvoznoj strani najveću dinamiku rasta imaju odseci; meso i prerada sa uvozom od 62,5 miliona USD i rastom od 62,5% i mleko i mlečni proizvodi sa uvozom od 25 miliona USD i rastom od 27,2%.

Najznačajniji proizvodi agrarnog porekla u izvozu, tokom perioda januar-maj 2017. godine su: kukuruz merkantilni u vrednosti od 184 miliona USD, malina smrznuta u vrednosti od 97 miliona USD, cigarete od duvana u vrednosti od 86 miliona USD, jabuke sveže u vrednosti od 64 milion USD, soja u zrnu u vrednosti od 42 miliona USD šećer od šećerne repe rafinirani u vrednosti od 34 miliona USD i kukuruz semenski u vrednosti od 34 miliona USD. Detaljnije u priloženom grafikonu.

Na uvoznoj strani, među agrarnim proizvodima, dominira tradicionalno grupa “nekonkurentnih“ proizvoda – sirova kafa u vrednosti od 30 miliona USD, banane sveže ostale u vrednosti od 23 miliona USD i pomorandže sveže u vrednosti od 8 miliona USD. Od ostalih značajnijih proizvoda u uvozu potrebno je istaći: duvan za cigarete ižiljeni u vrednost od 41 miliona USD, meso svinjsko zamrznuto u vrednosti od 27 miliona USD, proizvodi za ishranu, ostali u vrednosto od 27 miliona USD, jabuka sveža u vrednosti od 14 miliona USD i cigarete od duvana u vrednosti od 13 miliona USD. 

Regionalna struktura spoljnotrgovinske razmene poljoprivrede i prehrambene industrije Srbije u periodu 2001- 2017(I-V). godine

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

U periodu januar-maj 2017. godine poljoprivreda i prehrambena industrija Srbije ostvarila je rast i izvoza i uvoza. S tim, što je dinamika rasta uvoza nešto iznad dva puta veća od dinamike ostvarenog izvoza, a kao posledicu ima smanjen suficit za 1% posmatrano u odnosu na posmatrani period predhodne godine. Na svetskom tržištu je i na početku 2017. godine prisutno značajnije osciliranje cena hrane. Međutim u maju je zaustavljen četvoromesečni pad cena ostvarenim rastom od 2,2% u odnosu na cene u aprilu. Sa izuzetkom kod šećera sve ostale robne grupe beleže cenovni rat.

Ohrabruje podatak da su cena na svetskom tržištu još iznad ostvarenih u međugodišnjem periodu za 10%. Cene žita su u maju veće za 1,4% u odnosu na april, ali su ispod ostvarenog nivoa u maju 2016. godine za 2,9%. Oporavak cena ostvaren je u maju i kod robne grupe mleka i prerađevina za rastom za 5,1%u odnosu na april, ali su značajno ispod (za oko 30%) maksimalno ostvarenog nivoa u februaru 2014. godine. Cene mesa, svih vrsta i kategorija i dalje su veoma stabilne na svetskom tržištu.

Rezultati izvoza u ovoj godini će svakako zavisiti od realizacije proizvodnje i kretanja cena na svetskom tržištu. Postojeći, raspoloživi robni fondovi namenjeni izvozu su relativno skromni sa izuzetkom žitarica i ne mogu značajnije doprineti većoj dinamici rasta izvoza. 

Najznačajniji partneri poljoprivrede i prehrambene industrije Srbije su kao i do sada, pored zemalja EU i zemalja zapadnog Balkana (CEFTA) potpisnice multilateralnog sporazuma o slobodnoj trgovini kao i tržište Ruske Federacije sa kojom Srbija ima bilateralni sporazum o liberalizaciji trgovine.

Pomenuta tržišta, u periodu januar-maj 2017. godine, imaju udeo u ukupnoj srpskoj spoljnotrgovinskoj razmeni hrane od 84,7%, od čega u ukupnom izvozu njihovo učešće je 90%, a u ukupnom uvozu njihovo učešće iznosi 74%.

Od 2001. godine Srbija ima pozitivan spoljnotrgovinski saldo u razmeni sa EU. Ta tendencija je nastavljena i u periodu januar-maj 2017. godine, izvoz je izneo 656 miliona USD, uvoz 413 miliona USD, uz pozitivan saldo u visini od 243 miliona USD. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Regionalna struktura izvoza poljoprivredno-prehrambenih proizvoda Srbije prikazana po regionalnim ekonomskim integracijama

Bilans razmene poljoprivrede i prehrambene industrije Srbije sa zemljama CEFTE u periodu januar-maj 2017. godine pokazuje da je ostvaren izvoz u vrednosti od 360 miliona USD, sa učešćem u ukupnom robnom izvozu poljoprivrede od 28%. Istovremeno, vrednost uvoza u visini od 52 miliona USD ima učešće u ukupnom uvozu poljoprivrede od 8%. Suficit u spoljnotrgovinskoj razmeni poljoprivredno-prehrambenih proizvoda u periodu januar-maj 2017. godini je izneo 308 miliona USD.

Više puta je ukazivano da se Sporazum o slobodnoj trgovini sa Ruskom Federacijom, Srbija ne koristi dovoljno i adekvatno s obzirom na značajne oscilacije u svojoj poljoprivrednoj proizvodnji, kao i kapacitete sa kojima raspolaže u prerađivačkoj industriji.

U periodu januar-maj 2017. godine ostvarena je vrednost ukupne razmene poljoprivredno-prehrambenih proizvoda izmađu Srbije i Ruske Federacije u visini od 155 milionaa USD. Ostvarena je vrednost izvoza od 9142 milion USD (ima udeo u ukupnom izvozu agrara skromnih 11%); uvoz u visini od 13 miliona USD (sa udelom u ukupnom uvozu agrara od 2%, i sa suficitom od 129 miliona USD.

Vojislav Stanković