banner-image

Republika Srpska i Srbija zajedno u borbi protiv grada

Zajednički sistem automatske protivgradne zaštite biće implementiran na prostoru Republike Srpske, a najviše koristi od toga imaće ljudi koji žive uz Drinu. 

U projekat će biti uloženo milion evra, a planiran je za 2020. godinu i o tome su dogovor danas postigli ministri poljoprivrede Srbije i Republike Srpske, Branislav Nedimović i Boris Pašalić, koji su razgovarali i o nizu drugih tema iz oblasti poljoprivrede.

– Od Milića, odnosno Vlasenice dole do Gacka gde ćemo sa 25 do 30 protivgradnih stanica braniti prostor koji se nalazi uz Drinu i gde smo imali najviše problema. Tu smo imali ograničavajućih faktora. Prvi je nepostojanje bilo kakvog sporazuma između Srbije i Bosne i Hercegovine, oko načina upravljanja protivgradnim raketama. U vreme stare Jugoslavije sve je bilo prosto kao pasulj. Danas smo dogovorili kako to da rešimo u skladu sa postojećim regulativama, rekao je Nedimović.

On je rekao i da dva ministarstva imaju odličnu i saradnju, te da sve što dogovore predsednik Srbije Aleksandar Vučić i predsedavajući Republike Srpske Milorad Dodik ministarstva će nastaviti da implementiraju.

– Vlada Srbije će pomoći Vladi RS da implementira ovaj sistem, koji je vrednosti oko milion evra, zajedno sa servisom, opremom, raketama i svim što treba. Institucije u Republici Srpskoj su tehnički opremljene za implementaciju ovog sistema. Ovaj projekat će biti realizovan 2020. godine, a za mesec dana ćemo potpisati Sporazum o implementaciji, najavio je Nedimović.

Pašalić je ocenio da je protivgradni sistem najvažnija tema za obe zemlje, te da je RS u taj sistem prethodnih godina uložila značajna sredstva. Srpska je, kaže Pašalić, možda malo uređenija u ovoj oblasti i spremna je da pomogne Srbiji.

– Sa aspekta poljoprivrede u poslednjih deset godina imali smo samo dve, uslovno rečeno, normalne godine, jer su često bile godine sa gradom i naprosto moramo da se branimo. Mi ćemo da instaliramo oko 230 automatskih protiivgradnih lansera. Tačno je da nismo planirali instalaciju na potezu od Milića prema Gackom, ali pošto nevreme u Srbiju uvek dolazi sa zapada, sa naše strane, naš je interes da zaštitimo braću i sestre u Srbiji, da popunimo taj prostor“, rekao je Pašalić.

Iskustva Republike Srpske u oblasti prerađivačke drvne industrije Srbija će, takođe, da iskoristi, odnosno primeni njihov sistem, najavio je Nedimović.

– To se odnosi na preuzimanje modela kako da se što manje trupaca izvozi i kako da se što više trupaca pretvori u poluproizvod i finalni proizvod, kako bi to imalo uticaja na rast bruto društvenog proizvoda. Jer, bolje da izveze polu ili finalni proizvod nego trupac, rekao je Nedimović.

Najavio je da se završava radarski centar Valjevo, sa 96 protivgradnih stanica. 

– Taj prostor bio je najizloženiji udarima. To će biti gotovo do početka sezone. Centar u Valjevu je tako opremljen da bez ljudske posade aktivira rakete, sve će biti automatizovano, rekao je Nedimović i dodao da nastavljaju i sa radarskim centrom Bukulja, kao i centar na Fruškoj gori, za šta je zadužena Pokrajinska vlada.

Protivgradni sistem garantuje 40 do 60 odsto zaštite, ali kada se kombinuje sa finansijskim instrumentima zaštite poljoprivrednih gazdinstava, rekao je Nedimović, za pet najugroženijih okruga ove godine, plaćaćemo 70 odsto premiju za osiguranje. Do sada je, kaže, bilo 40 odsto.

Izvor: Dnevnik