banner-image

Nastavlja se rast cena na berzi, đubrivo sve traženije

Pozitivni cenovni trendovi, primarnih poljoprivrednih proizvoda, se nastavljaju od početka godine iako je došlo do smanjenog obima trgovanja na novosadskoj „Produktnoj berzi“.

Pored kukuruza, pšenice i soje, velika je zainteresovanost za mineralnim đubrivima, s obzirom na to da se približava vreme prihrane ozimih kultura.  Ukupan promet za ovu nedelju je iznosio 2.420 tona robe, čija je finansijska vrednost iznosila 83.065.250,00 dinara.

Kukuruz je tokom protekle sedmice trgovan u cenovnom opsegu od 22,00 do 22,50 din/kg bez PDV-a, dok se za robu isporučenu u luku plaćalo 22,70 din/kg. Na ino-tržištima Kina je nastavila da kupuje kukuruz. Ponderisana cena je iznosila 22,10 din/kg bez PDV-a (24,31 din/kg bez PDV-a). U odnosu na prethodnu nedelju cena je viša za 1,75%.

Pšenica se zadržala gotovo na istom cenovnom nivou od prošle nedelje. Pšenicom se trgovalo po 23,50 din/kg bez PDV-a (25,85 din/kg sa PDV-om) što ujedno predstavlja ponderisanu cenu. U odnosu na prethodni podatak, cena je minimalno oscilirala -0,35%. Glavna vest sa ino-tržišta vezana za pšenicu, stiže iz Rusije, koja je potvrdila uvođenje carinskih taksi na izvoz robe od juna ove godine.

Nakon turbulentnog perioda, za ovu nedelju možemo reći da se cena soje stabilizovala. Sojinim zrno se trgovalo u veoma uskom cenovnom okviru od 59,50 do 59,80 din/kg bez PDV-a. Ponderisana cena je iznosila 59,55 din/kg bez PDV-a (65,50 din/kg sa PDV-om). Statistički posmatrano u odnosu na prethodnu sedmicu cena je viša za 2,02%.

UREA je trgovana po 38,91 din/kg bez PDV-a (42,80 din/kg sa PDV-om), dok je roba isporučena kupcu realizovana po cenama od 39,39 din/kg bez PDV-a (43,33 din/kg sa PDV-om).

AN je realizovan po 28,30 din/kg bez PDV-a (31,13 din/kg sa PDV-om).

Pregled ponuđenih i zaključenih količina, kao i raspon ponuđenih i zaključenih cena poljoprivrednih proizvoda u posmatranom periodu, dati su u sledećoj tabeli:

U Čikagu u odnosu na podatak iz prethodne nedelje, pšenica je pojeftinila 1,48%, a kukuruz je poskupeo 2,92%.

Tokom ove nedelje zabeležene su kupovine američkog kukuruza od strane Meksika, Japana i Južne Koreje. Izvoz kukuruza iz SAD u Kinu je na rekordnom nivou. Fondovi u SAD zadržavaju rekordne pozicije kod kukuruza, od preko 400.000 lotova.

Postojeća ruska ograničenja doprinose globalnom rastu cena pšenice. Vrlo je verovatno da je Rusija izvezla rekordnu količinu pšenice za januar. Rusija je potvrdila uvođenje izvoznih carina i u sledećoj sezoni, zbog visokih cena hrane. Egipat je raspisao tender za pšenicu sa isporukom u martu, na kojem je bila dominantna francuska roba.

U Čikagu u odnosu na podatak iz prethodne nedelje, soja je poskupela 1,42%, a sojina sačma je poskupela 1,40%.

Trenutne padavine u Brazilu ometaju žetvu, te raste strah kod trgovaca oko kašnjenja u snabdevanju sojom iz Brazila, što podržava cene soje. Žetva soje najvećeg svetskog proizvođača i izvoznika, najsporija je u poslednjih deset godina.

U Parizu u odnosu na podatak iz prethodne nedelje, pšenica je pojeftinila 2,18%, a kukuruz je poskupeo 0,93%.

U sredu su cene pšenice pale na Evronekstu. Kako se približava kraj martovskog ugovora trgovina se bazira uglavnom na majskom ugovoru, koji je poslednji ugovor za rod 2020. godine. Konkurentnost francuske robe potvrđena je na međunarodnoj sceni, kupovinom 480.000t pšenice od strane Egipta, od čega je 240.000 francuskog porekla.

 

Cene kukuruza ostaju visoke, dok je francusko poreklo konkurentno, zbog strahova za proizvodni potencijal u Brazilu i revizije naniže argentinske proizvodnje.