banner-image

Mraz i bolesti napali ječam, još nije vreme za hemijske tretmane

Na području Vojvodine usevi ozimog ječma se nalaze u fazama od bokorenja do početka rasta stabljike. U drugoj dekadi februara, na automatskim meteorološkim stanicama postavljenim u useve strnih žita, registrovan je dug period sa temperaturama ispod 0°C, a minimalne temperature na pojedinim lokalitetima kretale su se i do -13 °C.

Foto: PIS

Ovakvi uslovi doveli su do značajnih oštećenja lisne mase u vidu sušenja listova, a štete su izraženije na usevima iz ranijih rokova setve.

Zdravstveno stanje u usevima ječma vizuelnim pregledima useva ječma registrovan je različit intenzitet prisustva simptoma biljnih bolesti, u zavisnosti od lokaliteta, roka setve, sortimenta, gustine sklopa, sprovedenih agrotehničkih mera, kao i prisustva oštećenja lisne mase od mraza. registrovano je prisustvo simptoma sledećih bolesti:

– mrežasta pegavost lista ječma (pyrenophora teres)

– pepelnica žita (eysiphe graminis)

–  sočivasta pegavost lista ječma (rhynchosporium secalis)

– rđe (puccinia hordei)

Simptomi mrežaste pegavosti lista ječma prisutni su na do 80% biljaka, a najveći procenat napadnutih biljaka registrovan je u usevima iz ranijih rokova setve. Procenat biljaka sa simptomima pepelnice žita registrovan je na 2% do 65% biljaka. Najveći intenzitet napada ovim patogenom uočen je u najrazvijenijim usevima i u usevima sa gustim sklopom biljaka. Simptomi sočivaste pegavosti lista ječma prisutni su na do 23% biljaka, a intenzitet napada je veći u ječmovima iz ranijih rokova setve. Simptomi rđe ječma prisutni su na pojedinačnim parcelama, procenat zaraženih biljaka kreće se do 3.

Foto: PIS

Kako se hemijske mere kontrole prouzrokovača bolesti ječma sprovode u fazi prvog kolenca, a da su usevi iz najranijih rokova setve već ušli u fazu početka rasta stabljike, preporuka proizvođačima je da obiđu svoje parcele i izvrše pregled biljaka na prisustvo simptoma biljnih bolesti.

Trenutni nivo prisustva patogena u usevima ukazuje na činjenicu da će epidemijski pragovi biti uskoro postignuti. Sistem Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja Vojvodine će i dalje vršiti redovan monitoring proizvodnje ječma i prisustva patogena u usevima i u narednim emisijama zelene prognoze će izveštavati o zdravstevnom stanju i potrebi sprovođenja hemijskih mera zaštite.

Detaljnije informacije o pojavi štetnih organizama i merama kontrole mogu se pogledati na sajtu Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja Vojvodine, na adresi www.pisvojvodina.com