banner-image

Porast cene kukuruza na berzi, kilogram do 26.3 dinara

Nestabilno tržište obeležilo je proteklu nedelju na novosadskoj „Produktnoj berzi“. Cena kukuruza je nakon prošlonedeljnog pada zabeležila oporavak, soja je nastavila sa padom, dok je pšenica beležila blagi rast. Ukupan promet za ovu nedelju je iznosio 4.635 tona robe (+53,22%), čija je finansijska vrednost iznosila 133.812.750,00 dinara (+27,24%).

Kukuruz je nakon prošlonedeljnog pada nastavio da se oporavlja usled povećane izvozne tražnje. Vremenske prilike, pre svega na američkom tržištu uticale su na pozitivno kretanje cena, uz jasan uzlazni nedeljni trend. Kukuruz je trgovan u cenovnom rasponu od 25,50 do 26,30 din/kg bez PDV-a. Ponderisana cena je iznosila 26,16 din/kg bez PDV-a (28,77 din/kg sa PDV-om), što predstavlja rast od 2,97%.

Pšenica usled povećane tražnje takođe beleži pozitivne cenovne trendove. Kupci pšenice pored izvoznika, su bili mešaone stočne hrane i mlinari. Ugovori za pšenicu  su zaključivani u veoma uskom cenovnom opsegu od 23,00 do 23,10 din/kg bez PDV-a. Ponderisana cena pšenice je iznosila 23,04 din/kg bez PDV-a (25,34 din/kg sa PDV-om), u odnosu na prethodnu nedelju cena je viša za 1,97%.

Interesantno je napomenuti da su se terminske cene kukuruza i pšenice izjednačile na nivou od 185,00 €/t u dinarskoj protivvrednosti na dan plaćanja po srednjem kursu NBS, na paritetu CPT Dunavske luke.

Nakon snažnog pada cene prošle nedelje i ove nedelje soja je nastavila sa negativnim trendovima. Posledica pada cene ove uljarice su dešavanja na ino-tržištima. Odsustvo potražnje za ovom uljaricom konstantno je guralo cenu naniže. Soja je trgovana u cenovnom rasponu od 75,10 do 76,00 din/kg, uz jasan silazni cenovni trend (od 82,61 do 83,60 din/kg sa PDV-om). Ponderisana cena ove nedelje iznosi 75,55 din/kg bez PDV-a (83,11 din/kg sa PDV-om). U odnosu na prethodni podatak cena je niža 1,88%.

Terminska tražnja za uljanu repicu na paritetu Vojvodine sa isporukom robe u žetvi je bila na cenovnom nivou od 500,00 €/t u dinarskoj protivvrednosti na dan plaćanja. Međutim, nije došlo do zaključenja berzanskih ugovora.

Pregled ponuđenih i zaključenih količina, kao i raspon ponuđenih i zaključenih cena poljoprivrednih proizvoda u posmatranom periodu, dati su u sledećoj tabeli:

U Čikagu u odnosu na podatak iz prethodne nedelje, pšenica je ostala nepromenjena, a kukuruz je pojeftinio 0,36%.

Ključni faktor za kukuruz u narednom periodu biće vreme u SAD. Kukuruz je snižen zbog povoljne vremenske prognoze u kukuruznom pojasu za sledećih 10 dana i uprkos boljim od očekivanih izvoznih nedeljnih prodaja.  Setva u SAD-u je završena 95%. U Brazilu je bilo povoljnih kiša, ali proizvodnja bi trebalo da bude značajno manja od 102 miliona tona koji su predviđeni u majskom USDA izveštaju.

Pšenica je takođe snižena zbog strahovanja pokrenutih pitanjima kvaliteta za tvrdu crvenu ozimu pšenicu nakon poslednjih kiša. Ova pitanja kvaliteta biće odlučujuća za kretanje cena u zavisnosti od specifičnosti svakog ugovora. Jara pšenica nalazi podršku u SAD sa rejtingom useva koji je samo 43% dobro do odlično, a rejting ozime pšenice podignut jedan poen na 48%.

U Čikagu u odnosu na podatak iz prethodne nedelje, soja je poskupela 0,79%, a sojina sačma je poskupela 0,33%.

Soja je takođe snižena, naročito u kontekstu manjih margina kod prerade koje su vezane za pad sojine sačme i ulja. Setvu soje trenutno ometaju kiše, ali i dalje je ispred plana za ovaj period. Soja ima koristi od stabilnosti ulja. Setva soje u SAD-u je dostigla 84%, što je i dalje ispod očekivanja trgovaca.

U Parizu u odnosu na podatak iz prethodne nedelje, pšenica je poskupela 1,65%, a kukuruz je pojeftinio 4,53%.

Zahvaljujući povoljnijim vremenskim prilikama FranceAgriMer je korigovao naviše svoj rejting useva u Francuskoj za pšenicu, sa 79% na 80%. Kod kukuruza je setva završena i rejting useva je 91% odlično do dobro. Međutim, niske temperature u maju su dovele do kašnjenja vegetativnog razvoja kod pšenice.

Do 30. maja EU je izvezla 24,46 miliona tona meke pšenice. Uvoz kukuruza je dostigao 13,34 miliona tona.