banner-image

Na berzi se najviše trgovalo pšenicom novog roda, cena do 21 dinar

Proteklu nedelju na “Produktnoj berzi” karakterisao je rast obima prometa. Ukupan promet za ovu nedelju je iznosio 6.213 tona robe (+123,97%), čija je finansijska vrednost iznosila 180.193.420,00 dinara (+110,68).

Iako se najveći količinski primat ukupnog prometa na robno-berzanskom tržištu odnosi na pšenicu novog roda, možemo konstatovati da se tržište još nije otvorilo u skladu sa potrebama tražnje. Žetva pšenice u Vojvodini se privodi kraju, što i dalje povećava pritisak na strani ponude. U zavisnosti od kvaliteta i brzine preuzimanja, berzanski ugovori su zaključeni u širokom cenovnom rasponu od 19,50 do 21,00 din/kg bez PDV-a (21,45 do 23,10 din/kg sa PDV-om). Ponderisana cena je iznosila 20,34 din/kg bez PDV-a (22,37 din/kg sa PDV-om).

Kukuruz je početkom nedelje imao rast, da bi krajem nedelje došlo do pada cene. Berzansko trgovanje počelo je sa cenom od 26,00 do 26,30 din/kg bez PDV-a (28,60 do 28,93 din/kg sa PDV-om), sa preuzimanjem robe tokom jula. Krajem nedelje, realizacija kukuruza sa klauzulom „gratis lager“ do 31. jula/10. avgusta bila je u veoma uskom cenovnom rasponu od 25,70 do 25,80 din/kg bez PDV-a (28,27 do28,38 din/kg sa PDV-om). Cena na domaćem tržištu je u osnovi pratila trendove svetskih kretanja. Ponderisana cena je iznosila 25,92 din/kg bez PDV-a (28,51 din/kg sa PDV-om). Bez obzira što je krajem nedelje zabeležen silazni trend, statistički posmatrano u odnosu na prethodnu nedelju cena ove žitarice je viša za 3,55%.

Na tržištu soje primetno je odsustvo tražnje, što se manifestovalo kroz jedan zaključen kupoprodajni ugovor u količini od 100 tona po ceni od 74,50 din/kg bez PDV-a (81,95 din/kg sa PDV-om). U odnosu na prethodnu nedelju, zabeležen je pad od 0,27%. Ono što najviše zabrinjava poljoprivredne proizvođače je trenutno stanje useva zbog nepovoljnih vremenskih prilika, tj. nedostatka padavina.

Stočni ječam od početka žetve konstantno je prisutan u trgovanju na berzanskom tržištu. Ugovori su zaključeni u cenovnom opsegu od 19,45 do 19,70 din/kg bez PDV-a.  Ponderisana cena je iznosila 19,62 din/kg bez PDV-a, što je pad od 0,93%. Možemo konstantovati da je ova žitarica zadržala stabilan cenovni nivo u odnosu na prethodni upoređujući podatak.

Uljana repica i dalje pokazuje volatilnost. Početkom nedelje cena je znatno slabila, da bi krajem nedelje ova uljarica imala uzlazni trend, koja je imala koristi od rasta cene kanole. Pretnja razočaravajućim rodom u Kanadi podržala je tržište za novi rod. Realizacija preko „Produktne berze“ se kretale na nivou cena od 512,00 €/t do 515,00 €/t u dinarskoj protivvrednosti na dan plaćanja po srednjem kursu NBS.

Pregled ponuđenih i zaključenih količina, kao i raspon ponuđenih i zaključenih cena poljoprivrednih proizvoda u posmatranom periodu, dati su u sledećoj tabeli:

 

U Čikagu u odnosu na podatak iz prethodne nedelje, pšenica je pojeftinila 7,02%, a kukuruz je pojeftinio 11,34%.

U SAD-u, rejting useva kukuruza je ostao nepromenjen na 64%. Kukuruz je u fazi vlatanja na 10% površina. Cena kukuruza je u padu, jer su nedavne padavine došle u najbolje vreme, odnosno u kritičnoj fazi oprašivanja.

Pad rejtinga useva pšenice je najveći, samo 16% je ocenjeno dobro do odlično, u poređenju sa 20% prošle nedelje. Cene u Čikagu su snižene zbog boljih vremenskih prilika tokom nedelje.

U Čikagu u odnosu na podatak iz prethodne nedelje, soja je pojeftinila 3,90%, a sojina sačma je pojeftinila 6,94%.

Rejting useva soje u SAD-u je snižen za jedan poen na 59% dobro do odlično. Zahvaljujući dobroj izvoznoj tražnji i rejtingu useva, koji se bori za poboljšanje uprkos nedavnim kišama, cene soje su krajem nedelje opet počele da rastu u Čikagu.

U Parizu u odnosu na podatak iz prethodne nedelje, pšenica je pojeftinila 4,43%, a kukuruz je pojeftinio 1,97%.

Vremenske prilike ostaju glavni izvor zabrinutosti u zapadnoj Evropi i to uglavnom u Francuskoj. Neuobičajene kiše za ovo doba godine usporavaju žetvene radove koji tek počinju i stvaraju rizik od pogoršanja kvaliteta.

FranceAgriMer nije promenio svoj rejting useva meke pšenice u Francuskoj, 79% dobro do odlično. Kukuruz je ocenjen 89% dobro do odlično, jer je taj usev imao koristi od nedavnih kiša.