banner-image

Berza: Cena pšenice raste, kukuruza opada

Protekla nedelja na Produktnoj berzi u Novom Sadu je donela pad prometa u odnosu na prethodnu.

Ukupan promet je iznosio 1.885 tona, vrednosno iskazano 61.756.750,00 dinara. Statistički posmatrano, količinski promet je manji za 42,31%, a vrednosni za 36,27%.

Za razliku od prethodne nedelje, količinski promet pšenice i kukuruza se izjednačio. Pšenica je trgovana u rasponu od 20,00 do 20,50 din/kg bez PDV-a, uz jasan cenovni uzlazni trend.

Sam kraj nedelje je doneo povećanu tražnju, što je dovelo do rasta cene. Svi kupoprodajni ugovori su zaključeni uz klauzulu „gratis lager“ do 15. odnosno 30. avgusta. Ovonedeljna ponder cena je 20,19 din/kg bez PDV-a, što je 0,47% niže u odnosu na raniju nedelju.

Razlog za ovakvo cenovno kretanje se između ostalog može pronaći u nepovoljnim vremenskim prilikama, pre svega u Francuskoj, gde će evidentno žetva u određenim regionima kasniti, što će dovesti do upitnog kvaliteta, zbog povećane količine padavina.

Za razliku od pšenice, cena kukuruza ima jasan silazni trend. Početkom nedelje je zaključen ugovor po ceni od 25,50 din/kg bez PDV-a, da bi krajem nedelje kupoprodajni ugovori bili zaključivani po ceni od 24,80 din/kg bez PDV-a. Ponderisana cena za ovu nedelju iznosi 25,00 din/kg bez PDV-a, što je manje za 1,96% u odnosu na prethodni posmatrani period. Ovakvo cenovno kretanje je možda iznenađujuće, spram stanja useva ove žitarice na poljima. Na stranim berzama, zabeležen je rast cene kukuruza u odnosu na prethodnu nedelju.

Tržište soje je tokom nedelje bilo potpuno pasivno, da bi na samom kraju nedelje ugovori bili zaključeni po ceni 70,00 din/kg bez PDV-a na paritetu FCA i 70,50 din/kg na paritetu CPT. S obzirom na ovonedeljne zaključene cene soje, može se konstatovati cenovni pad u odnosu na prethodnu nedelju. Ponder cena iznosi 70,00 din/kg bez PDV-a, što predstavlja pad za 1,46%.

Pregled ponuđenih i zaključenih količina, kao i raspon ponuđenih i zaključenih cena poljoprivrednih proizvoda u posmatranom periodu, dati su u sledećoj tabeli:

U Čikagu u odnosu na podatak iz prethodne nedelje, pšenica je poskupela 1,88%, a kukuruz je pojeftinio 1,13%.

Zbog vremenskih uslova, rejting useva kukuruza snižen je za jedan poen u odnosu na prethodnu nedelju, sa 64% površina ocenjenih „dobro do odlično“. Američki proizvođači nisu voljni da povećaju prodaje starog roda, jer čekaju bolje određivanje potencijala roda 2021. I dalje je napeta situacija u Brazilu, zbog snižavanja proizvodnje, što podstiče ponovnu procenu izvoznog potencijala te zemlje i daje mogućnost drugim izvoznicima, naročito Amerikancima.

Situacija jare pšenice ostaje zabrinjavajuća, sa daljim padom rejtinga useva. Sada se samo 9% površina smatra da je u „dobrom do odličnom“ stanju. Što se tiče ozimih useva, žetva pšenice je značajno napredovala, sa preko 84% požnjevenih površina.

U Čikagu u odnosu na podatak iz prethodne nedelje, soja je poskupela 1,27%, a sojina sačma je pojeftinila 1,95%.

Pogoršanje stanja useva soje se ubrzava, gde je usev ocenjen 58% „dobro do odlično“, što je smanjenje za dva poena. Uprkos objavi o snižavanju nedeljnog rejtinga useva, tržište je zatvoreno blago iznad ranijeg nivoa.

U Parizu u odnosu na podatak iz prethodne nedelje, pšenica je poskupela 5,12%, a kukuruz je poskupeo 2,49%.

Žetva je gotova u ranije zasejanim francuskim oblastima, dok počinje u kasnije zasejanim regionima. Povratak kiše u Francuskoj je zaustavio žetvu. Poslednji izveštaji u Francuskoj pokazuju razočaravajuće prinose u poređenju sa očekivanim potencijalom. Kakav će uticaj kiša imati na pšenicu, zavisi od njene zrelosti. Najava kiša verovatno će dovesti do novih kašnjenja žetve koja će se dodatno produžiti na avgust.