banner-image

U Aninim teglama nesvakidašnja zimnica

Anina domaća zimnica naziv je stranice na društvenim mrežama koja otkriva kretivnost Ane Nikodijević iz Ovsišta, malog mesta u Šumadiji. Kako kaže, dugoročno porodično bavljenje uzgojem voća i povrća i njihovom preradom, isplativo je i danas njenoj porodici predstavlja osnovnu delatnost i primarni izvor prihoda.

Raznovsrsni prirodni sokovi, slatko u tegli, ajvar, paprika na više načina i program za dijabetičare samo su deo ponude njenog gazdinstva. Ono što se izdvaja i što, prema njenim rečima, daje finalni tač jeste zimska salata u oblicima:

„Zimnicu pravim po tradicionalnoj recepturi, s tim što sam ja neko ko voli da spaja tradiciju i inovaciju. Tako je nastala Anina zimska salata – rezbareno voće i povrće u istoj tegli. Neki kažu da je ovo možda spoj nespojivog, ali je ja toplo preporučujem ljubiteljima dobre hrane i neobičnog ukusa!“

Šta Vas je podstaklo da počnete da pravite zimnicu na ovakav način?

„Na ideju sam došla sasvim slučajno. Meni je vizuelni efekat izuzetno bitan, gotovo presudan kada nudim svoje proizvode. Zato sam htela da moje tegle budu drugačije, da budem prepoznatljiva na tržištu, da je ono što proizvodim ukusno, zdravo, domaće, a i lepo na oko.“

Šta je sve potrebno kako biste napravili ovakve oblike?

„U početku sam koristila obične kuhinjske noževe, a kasnije sam od prijateljice na poklon dobila prave noževe za rezbarenje i oni su mi olakšali rad. Sada sve prepuštam mašti na volju!“

Kreativka koja stoji iza ovih tegli kaže da se cene njenih proizvoda razlikuju od onih u marketima, ali da su ipak korektne jer uz to što povrće i voće dolazi sa porodične plantaže, mora da se uzme u obzir da se sastav tegli aranžira ručno, što ga čini autentičnim.

Ona ističe da je prednost to što se porodično bave uzgojem voća i povrća više od 20 godina, ali da je poljoprivreda nepredvidiva:

„Ja uvek govorim da je poljoprivreda fabrika pod vedrim nebom i da sa sobom nosi izuzetan rizik. Mi nikad ne možemo znati kakvi će nam biti prinosi, tako da uvek rizikujemo. Velika i olakšavajuća okolnost u preradi je to što je sirovina naša, pa samim tim možemo balansirati kada je reč o nedostacima i napraviti veće količine nekog proizvoda kojeg imamo. Samim tim smatram da je važno da ljudi koji se bave poljoprivredom moraju imati finalni ili polufinalni proizvod, a ne prodavati samo sirovinu. Samo u tom slučaju mogu nadomestiti rizike, jer se tada ostvaruje veća tržišna vrednost, što daje veću finasijsku sigurnost i stabilnost.“

Imate naloge na društvenim mrežama i svoj prepoznatljiv logo. U kojoj meri je digitalizacija doprinela Vašoj prodaji, da li lakše reklamirate i prodajete proizvode kada objavite fotografije onlajn?

„Na nagovor svoje dece pre nekoliko godina sam krenula sa onlajn prodajom. Imam svoj sajt, Fejsbuk i Instagram nalog pod istim nazivom. U početku sam bila izuzetno skeptična, ali sam znala da je bitno da budete transparentni. U vreme pandemije pokazalo se da je digitalizacija dobra stvar koju sam sebi priuštila. Zahvaljujući nalozima na društvenim mrežama i takvom prodajom bili smo bezbrižni. U jednom trenutku je došlo do ekspanzije virtuelne prodaje, a pandemija nam je pokazala da pored proizvodnje moramo ići u korak s vremenom. Digitalizacija je nužna i neophodna, čak i kada se bavite poljoprivredom!“

Sagovornica dodaje da usavršavanje po tom pitanju nikad ne može biti završeno:

„Poprilično pratim rad svoje konkurencije, oni su mi pokazatelji da li radimo dobro, koje su mane, a koje prednosti našeg rada. Na ovaj način učim šta treba promeniti i nadograditi.“

Mali proizvođači neretko nailaze na problem dostave kada dobiju porudžbinu iz udaljenog mesta. Kako Vi dostavljate Vaše tegle?

„Proizvode koje nudimo prodajemo sa kućne adrese, šaljemo kurirskom službom ili vršimo organizovanu dostavu za Topolu, Aranđelovac, Kragujevac, Mladenovac i Beograd jednom nedeljno. Na samom početku našeg poslovanja, problematična je bila upravo prodaja, jer kada se reklamirate onlajn to svi mogu da vide i da požele da kupe. Pokušala sam da pronađem najbolje kanale kako da dođem do ljudi, kako da na finansijski najbezbolniji način ispratim prodaju. Sada slobodno mogu reći da nam je dostava na zavidnom nivou.

Ipak, prema mom mišljenju, kupovina na kućnoj adresi je uvek najbolja opcija jer možete da se sa kupcem gledate oči u oči. Oni mogu da vide ko pravi zimnicu i u kakvom okruženju. Mogu provesti deo dana sa nama uz razgovor i naravno uz pitu gužvaru!

Za ljude koji ne mogu da kupe na ovaj način, šaljemo kurirskom službom, ali se uvek trudim da im olakšam plaćanje poštarine. Bilo da se kupi jedna ili 100 tegli kod nas je uvek ista cena, ali shodno iznosu porudžbine ide popust koji se ogleda u pogledu slanja poklona pažnje. To je uglavnom neki drugi proizvod.

Kada dostavljamo u druge gradove, dostava je u našem trošku.“

Ana Nikodijević ističe da je bavljenje ovim poslom čini izuzetno srećnom:

„Srećna sam  zbog toga što je ovo naša primarna delatnost, nešto od čega živimo i što značajno doprinosi našem kućnom budžetu.

Personalizovala sam svoju proizvodnju i mnoge naše mušterije sada kupuju zbog nas samih. Možda na nekom drugom mestu ima povoljnije zimnice, ali naši kupci upravo zbog odnosa koje stvaram sa njima biraju da svoje police u špajzu popune ovim teglicama! Uvek im zahvaljujem na tome.“

Vanja Velisavljev