banner-image

IPARD će finansirati domaću radinost i uslužne delatnosti, i to do 300.000 evra

IPARD 3 program, koji će, po najavama nadležnih, sa realizacijom krenuti u prvim mesecima sledeće godine omogućiće finansiranje investicija u novim sektorima. Biće podržani sektori usluga malog obima i direktnog plasmana. To znači da će IPARD podsticaje dobijati oni koji se bave uslugama poput popravke poljoprivrednih alata, pranja i čišćenja, frizersko-kozmetičkim uslugama… Takođe, na evropske pare od sledeće godine mogu računati i proizvođači i prodavci proizvoda domaće radinosti. U ovim, novim sektorima, podrška iz IPARD fonda po projektu ići će i do 300.000 evra.

Ovi sektori naći će se u Meri 7 IPARD programa – Diverzifikacija poljoprivrednih gazdinstava i razvoj poslovanja.

 

Opšti cilj Mere 7 je podsticanje ekonomskog razvoja u ruralnim područjima kroz diverzifikaciju poljoprivrednih aktivnosti, osnivanje malih privrednih društava i otvaranje radnih mesta u ruralnim područjima, navodi se u brošuri Ministarstva poljoprivrede o IPARD-u.

Uslov za ostvarivanje prava na IPARD podsticaje je da podnosilac zahteva ima gazdinstvo u aktivnom statusu upisano u Registar poljoprivrednih gazdinstava. Konkurisati mogu fizička lica – nosioci poljoprivrednog gazdinstva, preduzetnici i privredna društva – mikro ili mala preduzeća.

U okviru Mere 7 dosad je sufinansiran sektor ruralnog turizma. Podršku iz IPARD-a dobijala su fizička lica, preduzetnici i firme koje pružaju ugostiteljske usluge u kategorisanim objektima kapaciteta do 30 individualnih ležajeva, a naredni javni pozivi uključiće i sektore koje smo naveli.

Sektor usluga malog obima obuhvata investicije u uslužnim privrednim delatnostima, kao i obrazovnim ili savetodavnim delatnostima, kao što su: popravka poljoprivrednih i šumarskih alata, mašina i mehanizacije, motornih vozila, motocikala, bicikala; popravka računara i komunikacione opreme, kao i predmeta i aparata za ličnu upotrebu i aparata za upotrebu u domaćinstvu; usluge pranja i hemijskog čišćenja; usluge nege kućnih ljubimaca i frizersko/kozmetičke usluge; edukativne usluge…

Sektor direktnog plasmana obuhvata investicije u plasman poljoprivredno-prehrambenih proizvoda i proizvoda domaće radinosti (npr. prodaja hrane, odeće, kozmetičkih i higijenskih proizvoda, umetničkih predmeta i suvenira i sl.), u skladu sa posebnim propisima.

Prihvatljivi troškovi u svim sektorima odnose se na:

  • izgradnju/rekonstrukciju i/ili opremanje objekata za obavljanje nepoljoprivrednih

aktivnosti (uključujući postrojenja za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora);

  • kupovinu novih vozila, mašina, mehanizacije i opreme za obavljanje nepoljoprivredne

aktivnosti (uključujući montažu/instaliranje);

  • kupovinu nove računarske i računovodstvene opreme, uključujući hardver i softver;
  • opšte troškove koji se odnose na pripremu projektne dokumentacije (npr. naknade za

angažovanje arhitekata, inženjera, konsultanata, troškovi pripreme poslovnog plana).

Podrška više nego izdašna

U sektoru ruralnog turizma u IPARD 3 programu ostaje isti najveći iznos podrške u sklopu jednog javnog poziva – 300.000 evra. U odnosu na IPARD 2 menja se najmanji iznos podrške – umesto 5.000 evra sada će biti 20.000 evra. Valja znati da je maksimalni intezitet podrške iz IPARD-a 75 odsto.

U sektoru direktnog plasmana proizvoda, kada je o investicijama u izgradnju reč, najveća podrška biće takođe 300.000 evra, a najmanja 5.000 evra. Za investicije koje se odnose samo na opremanje iz IPARD-a se može povući najmanje 5.000 evra, a najviše 100.000.

U sektoru usluga malog obima, za izgradnju i rekonstrukciju, najmanji povraćaj je 5.000 evra a najveći 300.000 evra. Ako se samo nabavlja oprema, najmanji povraćaj je 5.000 evra, a najveći 200.000.

S. G.