Krah tržišta meda na Novom Zelandu
I na Novom Zelandu došlo je do problema na tržištu meda, koji tamo zapravo traju već dve godine, ali sada je situacija alarmantna, prenosi sajt SPOS.
Novi Zeland je poznat po veoma skupocenom medu od manuke, ali i njemu je sada cena oborena za trećinu, a sve se više zahteva postavlja po pitanju njegovog kvaliteta, da bi se ta cena isplatila. Tu se misli pre svega na UMF faktor koji određuje visinu metil glioksala u medu od manuke, koji ima lekovita svojstva na bakteriju helikobakter pilori.
Ostali medovi na Novom Zelandu imaju cenu od maksimalno 5 novozelandskih dolara, što je na današnji dan 350 dinara (2,98 EVRA). Prošle i pretprošle godine običan med je bio još jeftiniji, cena je padala i na svega 3,5 novozelandskih dolara (2,1 EVRO). I ne samo što je i današnjih 2,98 evra malo, nego što se i po toj ceni ne prodaje, niko ga neće. Taj isti med se na kućnom pragu pčelara prodaje od 15 do 25 novozelandskih dolara (od 1050 do 1750 dinara).
I svi troškovi su otišli naviše. Burad za med je duplo poskupela, analize su poskupele, vrcanje meda je poskupelo, a pre dve godine su uveli i dodatnu analizu te se med proverava i na prisustvo uzročnika američke kuge.
Pčelari su ogorčeni, neki su počeli da rasprodaju košnice jer im se ne isplati da rade, pošto su tamo troškovi pčelarenja dosta visoki (čak sele helikopterom, o čemu je ”Srpski pčelar” detaljnije pisao).
Med od manuke u otkupu je sa 120 novozelandskih dolara (71,6 EVRA) pao na 80 novozelandskih dolara (47,7 EVRA), što je pčelarima napravilo velike probleme. I da bi se toliko platio, zahteva se UMF faktor od 27 do 30+, i to samo ako je med monofloran, da nema šećera ni u tragovima niti bakterija i da je HMF nizak. Neki pčelari su počeli med da drže u velikim frižiderima ne bi li sprečili porest HMF do prodaje, jer se ni med od manuke više ne prodaje lako.
Propolis skoro da niko ne kupuje. Kada je pala cena meda, mnogi su se orijentisali na sakupljanje propolisa, pa je tržište preplavila njegova velika količina koja je prvo oborila cenu, a zatim i blokirala tržište. Pala je cena i vosku.
Pčelinja društva su pre 5 godina koštala 500-600 dolara, a sada su 100-150 dolara. Jedino su matice zadržale istu cenu kao i pre 5 godina, te se prodaju za 70 dolara sa porezom. I med u marketu, pored matica, jedini nije promenio cenu.
Informacije o tržištu meda na Novom Zelandu za sajt SPOS dostavili su Ivan Brndušić i dr Slobodan Dolašević.