Pšenica najtraženija na berzi, cena porasla jedan odsto za sedam dana
Usled praznika, manje radnih dana u ovoj nedelju, ostvaren je i manji promet na robno-berzanskom tržištu. Primetna je povećana tražnja za žitaricama, dok soja i ove nedelje izostaje iz trgovanja.
Ukupno je prometovano 1.804 tone, čija finansijska vrednost dostiže 57.171.850,00 dinara. U odnosu na prethodnu nedelju, kada se beleži rast i količinskog i finansijskog prometa, ova nedelja donosi pad od 35%.
Na tržištu kukuruza trgovali su se manji lotovi. U odnosu na prethodni period, beleži se veće interesovanje kupaca za ovom žitaricom. Kukuruzom se trgovalo u cenovnom rasponu od 27,50 do 28,00 din/kg bez PDV-a. Ponder cena iznosi 27,86 din/kg bez PDV-a (30,65 din/kg sa PDV-om), što je statistički niže za 1,8% u odnosu na prethodnu nedelju. Ugovor za kukuruz sa vlagom do 16% zaključen je po ceni od 26,50 din/kg bez PDV-a.
Kao i tokom prethodne nedelje, pšenica beleži primat u trgovanju. Ugovori za ovu berzansku robu zaključeni su u cenovnom rasponu od 28,30 do 28,40 din/kg bez PDV-a. Trgovalo se isključivo pšenicom sa minimum 12% proteina.
Ponder cena iznosi 28,39 din/kg bez PDV-a (31,23 din/kg sa PDV-om) što je rast od oko 1% u odnosu na sedam dana ranije.
Na tržištu soje u potpunosti izostaje tražnja, što je uticalo da soja već treću nedelju izostaje iz robno-berzanskog trgovanja. I prodavci su bili uzdržaniji u ponudama ove nedelje, te ponude od 66,50 din/kg bez PDV-a, za soju uz obračun kvaliteta, nisu rezultirale zaključenjem berzanskog posla.
Od ostalih roba trgovalo se suncokretovom sačmom sa 33% proteina po ceni od 39,00 din/kg bez PDV-a. Ova berzanska roba beleži konstantan rast cene, te u odnosu na prethodnu nedelju je cena viša za 3,8%.
Zabeležena je i veća ponuda mineralnih đubriva. UREA se nudi u cenovnom rasponu od 553,00 do 560,00 €/t, dok se ruski AN nudi od 600,00 do 610,00 €/t.
Pregled ponuđenih i zaključenih količina, kao i raspon ponuđenih i zaključenih
cena poljoprivrednih proizvoda u posmatranom periodu, dati su u sledećoj tabeli:
Cena pšenice je u padu u Čikagu. Jači kurs dolara utiče na kretanje cene. Tržište kukuruza pokušava da se stabilizuje usled neizvesnosti oko južnoameričkog roda, pogotovo u Argentini.
Na Evronekstu se od početka nedelje beleži rast cena. Geopolitički rizik je u centru pažnje, naročito zbog ruskih kritika izvoznog koridora.
Evropsko tržište kukuruza je veoma zavisno od uvoza iz Ukrajine. Krajem nedelje dolazi do pada cena, uprkos slabljenju kursa evra u odnosu na dolar.
IGC (Međunarodni savet za žitarice) je juče objavio nove procene bilansa. Za pšenicu, blagi rast svetskih krajnjih zaliha u poređenju sa januarskom procenom (+1 mil t, tj. +2,5% u odnosu na prethodnu sezonu). Krajnje zalihe kukuruza su takođe povišene za +1 mil t, integrišući smanjenje potrošnje zbog manje argentinske proizvodnje u poređenju sa prethodnom procenom.