Sedam trendova prati i menja globalnu poljoprivredu
ponedeljak, 23. septembra 2024.
U globalnoj poljoprivrednoj proizvodnji trenutno se ističe nekoliko ključnih trendova. Ovi trendovi menjaju način na koji se hrana proizvodi i distribuirа globalno, s naglaskom na efikasnost, održivost i prilagođavanje klimatskim izazovima. Evo šta je aktuelno u svetskoj poljoprivredi:
Digitalizacija i precizna poljoprivreda
- Upotreba dronova, satelitskih snimaka i senzora za praćenje stanja useva i tla. Precizna poljoprivreda omogućava optimizaciju upotrebe resursa, poput vode, đubriva i pesticida, čime se smanjuju troškovi i negativni uticaji na okolinu.
Održiva poljoprivreda
- Rast interesovanja za metode koje smanjuju negativan uticaj na životnu sredinu, poput organske poljoprivrede, agrošumarstva i regenerativne poljoprivrede. Fokus je na očuvanju biodiverziteta, zdravlju tla i smanjenju emisije ugljen-dioksida.
Vertikalne farme i hidroponija
- Sa urbanizacijom i smanjenjem poljoprivrednih površina, vertikalne farme i uzgoj biljaka bez zemlje (hidroponika, akvaponika) postaju popularni. Ove metode omogućavaju uzgoj hrane u urbanim sredinama, smanjujući potrebu za transportom i korišćenjem zemljišta.
Klimatske promene i prilagođavanje
- Poljoprivreda se sve više suočava sa izazovima izazvanim klimatskim promenama, poput suša, poplava i nepredvidljivih vremenskih uslova. Održivi sistemi navodnjavanja, otporne sorte useva i promena kalendara setve postaju ključni.
Biotehnologija i genetski modifikovani organizmi (GMO)
- Razvoj i primena GMO useva i tehnologija kao što su CRISPR za genetsku modifikaciju, usmereni su ka povećanju prinosa, otpornosti na bolesti i prilagodbi klimatskim uslovima. CRISPR (Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats) je tehnologija za genetsku modifikaciju koja omogućava naučnicima da precizno menjaju DNK organizama. Ova tehnologija koristi posebne enzime, najčešće Cas9, da „seku“ specifične delove DNK i tako omogućavaju da se određeni geni uklone, izmene ili zamene novim genima.
Mehanizacija i automatizacija
- Roboti i autonomni traktori se sve češće koriste u obavljanju fizičkih poslova na farmama. Ove tehnologije smanjuju potrebu za radnom snagom i povećavaju produktivnost.
Održivost u lancu snabdevanja
- Potrošači i kompanije postaju sve svesniji održivosti u lancu snabdevanja, sa naglaskom na transparentnost, smanjenje otpada i podršku lokalnim poljoprivrednicima.
S. K.