banner-image

Četvrti dan rasprave o rebalansu, poljoprivredi 7,3 odsto budžeta

U Skupštini Srbije četvrti dan rasprave o predloženom rebalansu budžeta kojim se predviđa prihod veći za 133 milijarde dinara, a rashod za 193 milijarde, prenosi RTS.

Raspravlja se i o pratećim zakonima na koje je podneto 146 amandmana, od kojih 119 na rebalans budžeta.

Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da je opozicija tražila sednicu o litijumu u vanrednom zasedanju parlamenta koje se, inače, završava 30. septembra, a pri tom podneli 146 amandmana na predložene zakone o kojima se trenutno raspravlja i pozvala opoziciju da odluči šta želi.

Brnabićeva je, odgovarajući na pitanje poslanika Ekološkog ustanka Aleksandra Jovanovića Ćute, da li će i kada biti održana sednice o litijumu i o KiM, pozvala opoziciju da odluči koji su joj prioriteti i šta žele da se radi u skupštini.

Aleksandar Jovanović je kritikovao što članovi vlade nisu prisutni u trenutku kada poslanici postavljaju pitanja izvršnoj vlasti, a Brnabićeva ga je zamolila da pročita Poslovnik jer je tu definisano da ministri ne prisustvuju tom delu sednice, niti su pozvani.

Sednica Skupštine Srbije počela je danas postavljanjem poslaničkih pitanja, posle čega će uslediti rasprava po amandmanima na rebalans budžeta za ovu godinu.

Ukupno je podneto 146 amandmana na sve zakonske predloge, od kojih 119 na predložene izmene zakona o budžetu za 2024. godinu. Poslanička pitanja se postavljaju svakog utorka i četvrtka na početku sednice.

Svakog poslednjeg četvrtka u mesecu kada je sednica u toku članovi vlade odgovaraju na pitanja poslanika u parlamentu od 16 do 19 časova.

Ukupni prihodi predviđeni rebalansom iznose 2.173,3 milijarde dinara, što je za 6,5 odsto više od inicijalnog budžeta, a projektovana stopa rasta za 2024. godinu iznosi 3,8 odsto BDP-a.

Između ostalog, povećavaju se sredstva za poljoprivredu, a budžet za taj sektor iznosiće 7,3 odsto budžeta, dok je za kapitalne investicije izdvojeno ukupno 706,2 milijarde dinara.

Takođe, kako je rečeno, izdvajanja za prosvetu veća su za 12 milijardi dinara, za zdravstvo 28,7 milijardi dinara, dok je budžet Ministarstva zaštite životne sredine veći za 3,1 milijardu dinara.