banner-image

Poljoprivredni fakultet u Novom Sadu pokreće projekat „Klima panonija“

„Uticaj klimatskih promena je danas nemerljiv. Kada smo ih posmatrali pre 20, 30 godina, nismo mogli ni da pretpostavimo koliko će se promeniti svakodnevnica jednog poljoprivrednog proizvođača i na koji će sve to način da utiče. Stoga smo na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu odlučili da se bavimo ublažavanjem klimatskih promena, odnosno prilagođavanjem upotrebe agronomije i agronomskih modela, ne bi li smo im se što više prilagodili“ – rekao je profesor Poljoprivrednog fakulteta iz departmana za voćarstvo i povrtarstvo Velimir Mladenov.

S tim u vezi, fakultet je pokrenuo projekat pod nazivom „Klima panonija“, čija će realizacija početi od marta sledeće godine i trajaće naredne četiri. Osnovni zadatak projekta je prilagoditi klimatskim promenama upotrebu poljoprivrednih alata kroz različite faktore i vidove poljoprivrede. Tako su identifikovana četiri različita načina na koja one mogu da se ublaže. Prvi je uređenje voda, odnosno korišćenje vode u vidu padavina, u poljoprivredne svrhe. Zatim je tu ozonizacija vode za ishranu krava i time smanjivanje otiska u atmosferi, odnosno smanjivanje emisije metana. Posle toga, organskom poljoprivredom i delovima regenerativne poljoprivrede, koji za cilj imaju smanjivanje karbonskog otiska. I na kraju agrošumarstvo, odnosno kombinovanje biljaka niskog i visokog rasta. Na taj način će se povećati nekih imputi, odnosno autputi u poljoprivredi.

Kasnije će se napraviti biznis model, od koga će krajnji korisnik, odnosno poljoprivrednik, imati koristi. Pored tog biznis modela, napraviće se i aplikacija koju će moći da koristi i koja će mu pokazati na koji način će sam moći da ublaži klimatske promene, baveći se jednom od ove četiri vrste poljoprivredne proizvodnje, kazao je profesor.

U projektu učestvuje 26 partnera iz regiona panonske nizije, od kojih su neki od partnera iz Srbije, Hrvatske, Mađarske, Češke, Slovačke i Slovenije. Profesor Mladenov naglašava da je Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu prvi put data prilika da rukovodi projektom ovolike veličine, na šta su jako ponosni. Projekat je finansiran od Evropske komisije, a reč je o Innovation Action Horizon pozivu čija je vrednost između 7 i 8 miliona evra.

U naučnom smislu, svaki projekat je značajan za Srbiju i postavljanje Srbije na evropsku scenu igrača koji mogu da dobiju ovakav projekat. Međutim, postavlja se pitanje koliko će to biti značajno i za proizvođače, jer su upravo oni ti koji će tek kroz nekoliko godina osetiti benefite ovih istraživanja. Sa druge strane, sam fakultet i naša zemlja benefite će osetiti odmah po početku projekta, s obzirom da će se svi sastanci i svi zadaci određivati upravo ovde, smatra Mladenov.