banner-image

Neka paorska udruženja ipak protestuju – u petak blokade na sat vremena

Nekoliko udruženja poljoprivrednih proizvođača najavilo je protest za petak, 1. novembar, iako je prethodni sporazum između paora i ministarstva podrazumevao da nema izlaska na ulice.

Oni su nezadovoljni odlukom Ministarstva poljoprivrede koje je juče sa šest udruženja potpisalo novi sporazum kojim će se smanjiti subvencije za sertifikovano seme sa 17.000 dinara po hektaru na 10.000 dinara za ovu godinu.
Udruženja koja su najavila protest su Udruženje poljoprivrednika Stig, Brestovački ratari, Složni pidikanci, Udružnje proizvođača mleka Šumadije i Pomoravlja, Udruženje Severni Banat i Kikinda.
Predsednik udruženja „Stig“ Nedeljko Savić rekao je za Betu da predstavnici tih druženja nisu juče ni pozvani na razgovor u Ministarstvu poljorivrede povodom nove ponude i da ne razume odluku Ministarstva da potpiše novi, izmenjeni sporazum sa drugom grupom udruženja.
Neprihvatljivo je da Ministarstvo potpiše novi sporazum nakon što je prvi potpisalo sa nama„, rekao je Savić.
Objasnio je da će protesti nepozvanih poljoprivrednika biti u mestima kojima oni gravitiraju, kao i da će krenuti sa jednočasovnim blokadama.
Podsetimo, više udruženja poljoprivrednika je u nedelju potpisalo novi sporazum sa Ministarstvom poljoprivrede, a odluka o prihvatanju ponude doneta je na sastanku u Čenti.
Novim dogovorom između poljoprivrednika i vlasti nisu ispunjeni svi zahtevi paora. Oni su tražili, na primer, izmene Zakona o akcizama u delu koji se odnosi na akcizu za gorivo.
Nasuprot tome, ministarstvo je reklo da se iznos povraćaja sredstava koja se mogu ostvariti putem prava na refakciju u 2025. godini neće biti manji nego tokom 2024. godine, a da će Ministarstvo sa predstavnicima Ministarstva finansija razmotriti mogućnost izmene zakona kojim se uređuju akcize i to u delu koji se odnosi na mogućnost povećanja iznosa povraćaja sredstava koja se mogu ostvariti putem prava na refakciju akcize.
Zauzvrat, buduće problemi paori bi morali da rešavaju mirnu, odnosno bez protesta.

Paori su pristali na sledeću ponudu ministarstva:
– Ministarstvo poljoprivrede će isplatiti dodatnih 10.000 dinara svima koji su ostvarili pravo na osnovne podsticaje u biljnoj proizvodnji u 2024. godini, u roku od 30 dana, računajući od dana potpisivanja ovog sporazuma;
– Izmenom Zakona o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju biće propisan regres za sertifikovano seme u iznosu do 17.000 dinara po hektaru, da će javni poziv za podnošenje zahteva za ostvarivanje prava na regres za sertifikovano seme biti raspisan najkasnije do kraja aprila 2025. godine i da će se isplatiti svi uredno podneti zahtevi u roku od 30 dana, a da će svi uredno podneti zahtevi za osnovne podsticaje u biljnoj proizvodnji u 2025. godini, u iznosu od 18.000 dinara po hektaru, biti isplaćeni najkasnije do 1. aprila 2025. godine;
– Da iznos povraćaja sredstava koja se mogu ostvariti putem prava na refakciju u 2025. godini neće biti manji nego tokom 2024. godine, a da će Ministarstvo sa predstavnicima Ministarstva finansija razmotriti mogućnost izmene zakona kojim se uređuju akcize i to u delu koji se odnosi na mogućnost povećanja iznosa povraćaja sredstava koja se mogu ostvariti putem prava na refakciju akcize;
– Da će biti ažuriran sastav Radne grupe za koordinaciju aktivnosti unapređenja robno-tržišnog poslovanja poljoprivrednim proizvodima, u čijem radu će obe strane aktivno učestvovati, propisaće se rokovi u kojima će se postupati, a Ministarstvo će redovno izveštavati javnost o svim aktivnostima ove radne grupe;
– Da poljoprivrednici mogu da se obrate direktno bankama u kojima imaju otvorene račune, u cilju dogovora oko olakšica u otplati kredita (u vidu omogućavanja dodatnog grejs perioda ili produženja roka otplate kredita), a na osnovu dopisa koji je Narodna banka Srbije uputila dana 8. marta 2024. godine svim bankama, sa ciljem da ponude ustupke poljoprivrednicima, kao i da će Ministarstvo poljoprivrede kontinuirano razgovarati sa predstavnicima banaka o mogućnosti uvođenja moratorijuma na poljoprivredne kredite po zahtevu kreditnog dužnika – poljoprivrednika;
– Da će Radna grupa za utvrđivanje modaliteta za rešavanje problema korišćenja poljoprivrednog zemljišta bez pravnog osnova, odnosno poljoprivrednog zemljišta na kome nisu rešeni imovinsko – pravni odnosi, u cilju ostvarivanja prava na podsticaje nastaviti sa radom, a Ministarstvo će nakon završetka javnog poziva za evidentiranje faktičkog obrađivanja poljoprivrednog zemljišta, koji je raspisan dana 15. oktobra 2024. godine, uraditi analizu finansijskih efekata i razmotriti mogućnost izmene Zakona o poljoprivredi i ruralnom razvoju;
– Da će se najkasnije do kraja oktobra 2024. godine isplatiti svi uredno podneti zahtevi na osnovu Uredbe o finansijskoj podršci poljoprivrednim proizvođačima šećerne repe roda 2023. godine.