Globalni porast cena hrane, ulje najviše poskupelo
Referentna vrednost cena svetskih prehrambenih proizvoda je u oktobru dostigla najviši nivo u poslednjih 18 meseci, predvođena naglim porastom cena biljnih ulja, izvestila je danas Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO).
FAO indeks cena hrane, koji prati mesečne promene međunarodnih cena prehrambenih proizvoda kojima se globalno trguje, u proseku je iznosio 127.4 poena u oktobru, što je za 2 procenata više u odnosu na septembar i za 5.5 procenata više u odnosu na oktobar 2023. godine.
FAO indeks cena biljnih ulja je porastao za 7.3 procenata u oktobru, dostigavši dvogodišnji maksimum. Rast cena palminog, sojinog, suncokretovog i ulja uljane repice je izazvan zabrinutošću oko proizvodnje.
FAO indeks cena žitarica je u oktobru porastao za 0.9 posto. Ova promena je izazvana rastom izvoznih cena pšenice i kukuruza. Na globalne cene pšenice su uticali nepovoljni vremenski uslovi kod glavnih izvoznika na severnoj hemisferi, ponovno uvođenje nezvaničnog minimalnog iznosa cene u Rusiji, kao i rastuće tenzije u regionu Crnog mora. Cene kukuruza na svetskom nivou takođe su porasle, delom zbog velike domaće potražnje i transportnih izazova u Brazilu zbog niskog nivoa reka. Nasuprot tome, FAO indeks cena za sve vrste pirinča opao je za 5.6 odsto u oktobru, odražavajući niže cene indika pirinča podstaknute očekivanjima pojačane konkurencije među izvoznicima nakon što je Indija ukinula ograničenja izvoza nelomljenog pirinča.
FAO indeks cena šećera porastao je za 2.6 odsto usled stalne zabrinutosti u vezi sa izgledima proizvodnje u Brazilu za sezonu 2024/25, a nakon produženih suvih vremenskih uslova. Rastuće međunarodne cene sirove nafte takođe su doprinele povećanju kotacija šećera preusmeravanjem više šećerne trske na proizvodnju etanola, dok je slabljenje brazilskog reala u odnosu na američki dolar ograničilo rast cena. FAO indeks cena mlečnih proizvoda porastao je za 1.9 odsto u oktobru, što je u proseku 21.4 odsto iznad nivoa u istom periodu prošle godine. Povećanje je prvenstveno izazvano višim međunarodnim cenama sira i putera, dok su kotacije mleka u prahu pale.
U suprotnosti sa opštim uzlaznim trendom, FAO indeks cena mesa je opao za 0.3 procenta u odnosu na septembar, uglavnom zbog nižih cena svinjskog mesa. Svetske cene živine su u oktobru blago pale, dok su cene ovčijeg mesa ostale stabilne. Nasuprot tome, cene goveđeg mesa su umereno porasle, potpomognute snažnom međunarodnom potražnjom.