banner-image

Uručen IPARD III finansijski sporazum: 288 miliona evra za poljoprivredu

IPARD III Finansijski sporazum između Vlade Republike Srbije i Evropske komisije, kojim su opredeljena bespovratna sredstva koja Evropska unija dodeljuje Srbiji u sektoru poljoprivrede u iznosu od 288 miliona evra, svečano je danas u Mionici ministru poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede dr Aleksandru Martinoviću i ministru za evropske integracije prof. dr Tanji Miščević uručio ambasador i šef Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji Nj.E. Emanuele Žiofre.

Tom prilikom, prethodno uručenju sporazuma, ministarka Miščević i ambasador Žiofre su, u prisustvu ministra Martinovića, simbolično potpisali dokument kojim potvrđuju svoju posvećenost ispunjenju zajedničkih ciljeva koji su predviđeni sporazumom i posvećenost napretku Republike Srbije u sektoru poljoprivrede.

Foto: Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede

Ovo je ujedno bio povod da ministri Martinović i Miščević i ambasador Žiofre obiđu gazdinstvo korisnika IPARD II programa Srđana Miletića u selu Tolić, u Mionici.

U okviru IPARD III programa nova bespovratna sredstva koja Evropska unija opredeljuje Srbiji u sektoru poljoprivrede uvećana su za oko 65 odsto u odnosu na IPARD II program i ovakva podrška izuzetno je značajna i za našu državu i za naše poljoprivredne proizvođače. Mi smo već započeli sprovođenje IPARD III programa raspisivanjem javnih poziva, a interesovanje korisnika širom zemlje je veliko, što pokazuje broj podnetih zahteva. Srđan Miletić predstavlja pravi primer korisnika IPARD II programa i upravo zbog ovakvih obrazaca dobre prakse Ministarstvo poljoprivrede i država Srbija kontinuirano rade na obezbeđenju mogućnosti za unapređenje poljoprivredne proizvodnje i razvoj srpskog agrara. Uveren sam da ćemo jednako uspešne primere imati i kroz novi IPARD III razvojni program”, istakao je ministar Martinović. Dodao je i da će, uz nacionalno kofinansiranje i privatni doprinos korisnika, podrška kroz IPARD III iznositi skoro 600 miliona evra vrednosti investicija u ruralnim područjima Republike Srbije. On je dalje naveo da je kroz IPARD III program podrška potencijalnim korisnicima dostupna kroz četiri mere, te posebno naglasio da se u narednom periodu očekuje i akreditovanje nove tri mere.

Osvrnuvši se na cilj predsednika Republike Aleksandra Vučića, celokupne Vlade Srbije i Ministarstva poljoprivrede da se kroz različite mere podrške omogući poljoprivrednim proizvođačima, a posebno mladim poljoprivrednicima da ostaju na selima, u svojim rodnim krajevima i da tu grade svoj život, porodicu i posao, ministar Martinović je, s tim u vezi, izrazio mogućnost da država pomogne Srđanu Miletiću, koji proizvodi oko  300.000 pilića godišnje, da izgradi svoju klanicu, kako bi svoje prerađene proizvode mogao da plasira u velike trgovinske lance kako u Srbiji, tako i van njenih granica, a ujedno doprinese i napretku opštine Mionica.

Naglasivši da je intencija državnog vrha da pojača domaće prerađivačke kapacitete, ministar je objasnio da se više od 70 odsto domaćih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda izvozi na tržište EU, kao i na druga velika tržišta, a da su srpskim proizvođačima zahvaljujući predsedniku Vučiću otvorena velika evropska i svetska tržišta, što je, kako je rekao, ogromna razvojna šansa.

Ministarka Miščević izjavila je da je IPARD III namenjen direktno poljoprivrednim proizvođačima.

Konkretno, pravnim i fizičkim licima u regionima Beograda, Vojvodine, Šumadije, zapadne, južne i istočne Srbije, koji će moći da nabave opremu i mašine, da grade ili obnavljaju poljoprivredne objekte – kako bi i time dostigli evropske standarde u oblasti higijene, bezbednosti hrane, dobrobiti životinja i zaštite životne sredine, da unapređuju svoju proizvodnju i sposobnost i kapacitete za preradu, kako bi proizvode plasirali na tržište EU. Ovaj program je i priprema za korišćenje mnogostruko većih evropskih fondova, koji će domaćim poljoprivrednim proizvođačima i prerađivačima biti dostupni stupanjem Srbije u članstvo EU“, objasnila je Miščević.

Ambasador Žiofre istakao je da Evropska unija brine o srpskim poljoprivrednicima i da radi na tome da ih podrži, te obezbedi da, kada Srbija postane članica EU, srpski poljoprivrednici postanu poljoprivrednici EU koji mogu da budu konkurentni i doprinesu poljoprivrednom sektoru Evropske unije.

„Ovo značajno finansiranje od 288 miliona evra u vidu donacije omogućiće poljoprivrednicima, prerađivačima i ruralnim zajednicama da se suoče s izazovima, poboljšaju svoju konkurentnost na tržištu i unaprede ruralni razvoj u oblasti poput turizma. Sredstva iz IPARD programa su znatno povećana, što odražava posvećenost EU ovim ciljevima, jer na Srbiju gledamo kao na buduću članicu EU. Srbija će morati da dobro iskoristi ova sredstva i poveća svoje kapacitete za apsorpciju kako bi na najbolji način iskoristila fondove. Ovo je veliki podsticaj za poljoprivredu Srbije! I znatno više nego pre! Zato želim da ohrabrim sve poljoprivrednike da se prijave za ova sredstva. EU je za vas obezbedila mogućnosti“, naveo je Žiofre.

Korisnik Srđan Miletić naveo je da se u okviru IPARD programa prijavio za podsticaj za investicije u fizičku imovinu poljoprivrednih gazdinstava – Šesti javni poziv za Meru 1 sektor meso, te da je ostvariopravo na Izgradnju objekta za tov i smeštaj živine, kao i opreme za ventilaciju, hranjenje i napajanje životinja, čime je, kako kaže, unapredio proizvodnju i postao konkurentan.

„Bez podrške IPARD programa u ovom trenutku taj projekat ne bih mogao da realizujem. Ovakva podrška izuzetno je značajna za nas proizvođače i pozivam sve zainteresovane poljoprivrednike da na mom primeru vide da IPARD nije komplikovan, kako mnogi misle, da se mogu vratiti veliki uloženi iznosi i da je ovo najbolji način da unaprede svoju proizvodnju“, naveo je Miletić.

Predsednik opštine Mionica Boban Janković rekao je da je za opštinu na čijem je čelu izuzetna čast što je na njenoj teritoriji upriličena formalna razmena ovako važnog sporazuma.

Glavni ciljevi podrške u okviru IPARD programa jesu povećanje konkurentnosti srpskih poljoprivrednika, očuvanje životne sredine i biodiverziteta, podrška ruralnim preduzecćima i zajednicama, kao i razvoj ruralne infrastrukture. Do sada je objavljeno 17 IPARD javnih poziva, a potpisano preko 1.400 ugovora, sa više od 1.200 isplata srpskim poljoprivrednicima i proizvođačima hrane.