Velika Britanija: Kod pčelara ispravan med, u marketima falsifikati
Savez pčelarskih organizacija Srbije (SPOS) nedavno je objavio rezultate poslednjeg istraživanja tržišta meda u Velikoj Britaniji, kada 100% kontrolisanih medova iz marketa nije prošlo analizu jer su u sebi imali dodate strane šećere. U međuvremenu je urađeno novo istraživanje.
Prošlog meseca je 30 uzoraka meda iz Britanije upućeno na novi komercijalni test zasnovan na DNK profilima pravog meda. Pet uzoraka je bilo od britanskih pčelara a 25 od velikih trgovaca, odnosno pakera meda.
Testovi su otkrili da su 24 od 25 tegli meda od trgovaca neispravno (smatraju se sumnjivim, kako se to stručno kaže, a zapravo su neispravni shodno DNK analizi i ne bi se smeli stavljati na tržište pod imenom med).
Svih pet uzoraka pčelara iz Velike Britanije je bilo ispravno.
Prema tome, ukupno je neispravno bilo 80%, a od trgovaca medom čak 96% medova. Procenat neispravnog meda kod pčelara bio je 0%.
Prema tome, sada bi i javnosti trebalo da bude jasno ko su falsifikatori meda u Velikoj Britaniji, i ne samo tamo, već u celom svetu. To su oni koji se bave trgovinom i pakovanjem meda, a ne pčelari i njihove zadruge i pogoni za pakovanje meda direktno od pčelara.
Evropski pčelarski savez profesionalnih pčelara je analizirao cenu nekog meda koji se uvozi u Evropu, a koji se prodaje po samo 0,8 britanskih funti (oko 113 dinara) za kilogram. Ne smatraju da je moguće da pčelari bilo koje zemlje proizvode med po ovako niskim cenama, jer to se praktično ravna sa cenom šećera.
Nedavno je u okviru akcije ”OČISTIMO TRŽIŠTE MEDA” napravljen snimak ekipe na tajnom zadatku na međunarodnoj izložbi hrane u Parizu SIAL. Njihovim istražiteljima su strani predstavnici prodaje meda rekli da je proizvod sa najnižom cenom namenjen za tržište Velike Britanije, jer je tamo manje verovatno da će biti podvrgnut rigoroznom testiranju. Da čovek ne poveruje, ali mi svi tu stvarnost živimo svakog dana! Narednih dana pisaćemo na sajtu SPOS detaljnije o tome.