banner-image

Agrarni budžet Kragujevca za narednu godinu 100 miliona dinara

Lokalna samouprava grada Kragujevca zadovoljna je kako je 80 miliona dinara agrarnog budžeta realizovano kroz 823 zahteva poljoprivrednika koji su uzeli podsticaje od grada.

Za sledeću godinu opredeljeno je 100 miliona dinara a pored postojećih programa razmišlja se i o uvođenju subvencija za podizanje protivgradnih mreža.

Ove godine lokalna samouprava u Kragujevcu izdvojila je 80 miliona dinara subvencija poljoprivrednicima kao deo agrarnog budžeta. Realizovano je 823 zahteva za podsticaje, a od toga je oko trista poljoprivrednika konkurisalo za kupovinu propratne mehanizacije.

-Visina podsticaja se kod nas kreće 50 odsto od vrednosti investicije a već dve godine izdvajamo sredstva za traktore, tako da smo za ove dve godine kupili sto traktora uz podsticaje od 600 000 dinara iz gradskog budžeta za poljoprivredu. Pored mehanizacije stotinak zahteva je bio i za opremu u stočarstvu, gde je isto visina podsticaja bila 50 odsto, zatim sve veće intersovanje vlada za nabavku priplodnih grla, junica, ovaca, nazimica, tako da svako novo grlo koje se kupi i odlazi u štale poljoprivrednika i te kako znači. Imali smo deset javnih poziva namenjenih poljoprivrednicima, tu je bio program i za opremu plastenika, sadnica, podizanja novih zasada u voću, zatim tu je bila i oprema za navodnjavanje, oprema za pčelare, a iz kategorije direktnih davanja imali smo program veštačkog osemenjavanja i program upravljanja rizicima subvencijom za osiguranje useva, životinja i plodova, kaže Snežana Živanović Katić, Članica Gradskog veća za ravnomerni i održivi razvoj sela i grada.

Kragujevac sa svojim selima spada u urbanije sredine jer samo 30 odsto gazdinstava na selu isključivo živi od poljoprivrede dok ostali kombinuju sa članovima svog domaćinstva rad na selu i rad u gradu. Za podsticaje najčešće konkurišu domaćinstva koja se generacijama bave poljoprivrednom proizvodnjom.

-Kada je voće u pitanju često bude grada a kada je voćka gradobitna ona gubi na ceni i klasi i ako je šljiva recimo u pitanju obično završi na sušenju ili u rakiji. E sad ta rakija koja se proizvede je neregistrovana, divlja, nema onu etiketu i mi smo od ove godine prvi put uveli jedan program ,“Destilati za destilerije’’ koji je posvećen povezivanju tih proizvođača sa našim registrovanim destilerijama. Oni kroz taj program dobijaju ne samo savete već i opremu i tu se tačno zna plasman i cena. Sa druge strane ono što je dobro je to što se pojavljuju sporadično mladi bračni parovi i ljudi koji kupuju imanja na selu ali to mahom bude neka proizvodnja poput lekovitih bilja ili podižu malinjake, ribizle, borovnice, kaže Živanović Katić.

Svih deset programa agrarnog budžeta grada Kragujevca zadržaće se i u sledećoj godini a u razmatranju je uvođenje subvencija za protivgradne mreže.

– Sledeće godine za poljoprivredu je opremljeno tačno 100 miliona dinara tako da smo uspeli da imamo uvećanje od 25 odsto i eto mnogo više smo opredelili za poljoprivredu nego što je recimo rastao budžet grada i to najbolje govori o našem opredeljenju da taj sektor ojačamo. Od tih 100 miliona dinara 94 miliona dinara će biti subvencije, dok će 6 miliona otići na taj naš relativno nov projekat ,, Destilati za destilerije’’ . Postojeći programi će biti zadržani gde ćemo i sledeće godine nabaviti 60 traktora koje ćemo subvencionisati sa po 600 000 dinara. Razmišljamo da uvedemo novi program nabavke protivgradnih mreža koji će se nadovezati na ove već postojeće, dodaje Živanović Katić.

Grad Kragujevac izdvaja sredstva i za izgradnju nove infrastrukture u selima a takođe podstiču i nove i tradicionalne seoske manifestacije koje su zanimljive kako samim proizvođačima tako i turistima.

Izvor: RTV