Održivost proizvodnje vina u EU na ispitu
Grupa za vinsku politiku EU izdala je niz preporuka sa ciljem osiguravanja održivosti vinskog sektora u EU. Ove preporuke je usvojilo svih 27 država članica EU i predstavljene su predstavnicima ključnih organizacija na završnom sastanku Grupe. Grupa poziva Evropsku komisiju da proceni kako i kada se ovi predlozi mogu uključiti u okvir politike za vino u EU, naglašavajući potrebu za podrškom proizvođačima vina i regijama širom Evrope u prilagođavanju izazovima budućnosti. Komesar Hansen je prisustvovao poslednjem sastanku i istakao značaj preporuka i zajedničkih napora Grupe.
Preporuke se fokusiraju na tri ključna područja: Usaglašavanje proizvodnje vina sa potražnjom, jačanje otpornosti na tržišne i klimatske izazove i prilagođavanje trendovima za iskorišćavanje novih tržišnih prilika
Kao jedna od mera preporučuje se i ciljano iskrčivanje vinograda u određenim regionima.
Preporuke uključuju borbu protiv nepoštenih trgovinskih praksi, bolje alate za upravljanje rizikom, inovativna osiguravajuća rešenja i ulaganja usklađena s planovima za prilagođavanje klimatskim promenama. Predloženo je i veće budžetsko prilagođavanje u okviru ZPP-a za bržu reakciju na tržišne i klimatske promene.
Grupa ukazuje na potrebu za prilagođavanjem sektora promenljivim preferencijama potrošača i globalnim tržišnim trendovima kroz. U tom smislu predlaže se unapređenje tehnika i promocija proizvoda kao što su vina sa smanjenim sadržajem alkohola, kao i promocija EU vina kao simbola održivosti, očuvanja pejzaža i ruralnog razvoja.
Vinski sektor EU predstavlja stub kulturnog nasleđa i ključan je za ekonomiju i ruralne oblasti. Iako EU dominira u globalnoj proizvodnji vina (60%) i izvozu (60%), suočava se s padom potrošnje i promenama u preferencijama potrošača. Klimatske promene i geopolitički faktori dodatno komplikuju proizvodnju i tržišne uslove. Evropska komisija i zemlje članice rade na prilagođavanju ovim izazovima kroz izmenu pravnog okvira i bolje informisanje potrošača.
S.K.