banner-image
banner-image

Revolucija u industriji hrane: Meso, mleko i ulje bez životinja i biljaka

Svet ulazi u novu eru prehrambene proizvodnje zahvaljujući razvoju tehnologija poput ćelijske poljoprivrede i precizne fermentacije.

Na radionici održanoj 28. novembra na Kampusu Univerziteta Wageningen (WUR) u holandiji, istraživači i preduzetnici predstavili su svoja dostignuća i planove za budućnost održive proizvodnje hrane.

Kompanija RespectFarms, osnovana 2022. godine, koristi bioreaktore za uzgoj mišićnog tkiva iz matičnih ćelija goveda, koje se potom obrađuje u meso pomoću 3D štampača. Cilj im je da sarađuju s farmerima, pretvarajući ih u „farmere budućnosti“ koji će istovremeno gajiti životinje, ali i proizvoditi meso u bioreaktorima.

Studija WUR-a pokazuje da je ovakvo meso znatno održivije od tradicionalno proizvedenog, jer troši 95% manje zemljišta, 78% manje vode, i emituje 92% manje gasova staklene bašte. Ipak, izazovi ostaju: regulative EU za kultivisano meso još nisu dovršene, a troškovi proizvodnje moraju se smanjiti da bi ovaj proizvod bio konkurentan.

Slično mesu, kompanija Upstream Foods razvija matične ćelije koje proizvode riblje masne kiseline – ključne za autentičan ukus ribe. Trenutno imaju 40 linija ćelija lososa i pastrmke i nadaju se da će u narednim godinama otvoriti pilot fabriku.

Istraživačica WUR-a, Etske Bijl, radi na preciznoj fermentaciji koja omogućava proizvodnju kazeina – ključnih proteina mleka – pomoću mikroorganizama. Za razliku od biljnih mleka, ovi proteini nude strukturu i nutritivne vrednosti koje su bliže mlečnim proizvodima od kravljeg mleka. Bijl je već proizvela male količine mocarele, ali industrijsko povećanje proizvodnje ostaje izazov.

Kompanija NoPalm Ingredients razvija palmino ulje iz otpadne hrane koristeći kvasac. Ovo ulje već sada može da konkuriše tradicionalnom palminom ulju, ali prelazak na industrijski nivo zahteva ogromna ulaganja u proizvodne kapacitete. Kompanija planira izgradnju probne fabrike koja bi mogla da proizvede 100.000 litara ulja godišnje.

Ćelijska poljoprivreda najavljuje transformaciju prehrambene industrije, nudeći održiva i inovativna rešenja koja mogu smanjiti ekološki otisak i zadovoljiti rastuću globalnu potražnju za hranom. Iako izazovi postoje, pionirski rad kompanija pokazuje da je budućnost održive hrane nadohvat ruke.

S.K.