banner-image

Ministarstvo: Policija uklonila više od 30 životinjskih leševa u okolini Šapca

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede saopštilo je da je veterinarska inspekcija Šapca uzela uzorke leševa životinja u okolini Šapca i da su leševi uklonjeni.

„Inspekcija je izašla na lice mesta koje se nalazi između naseljenih mesta Dublje (opština Bogatić) i Slepčević (opština Šabac). Tom prilikom, u i oko metalnog kontejnera zatečeno je 10 leševa odraslih svinja, 10 do 12 leševa prasadi, dva leša odraslih ovaca i 10 do 12 leševa jagnjadi“, navodi se u saopštenju Ministarstva.

U saopštenju se dodaje da su kontejneri postavljeni pre nekoliko godina kao „prelazno rešenje za organizovano skupljanje leševa životinja“.

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede danas ranije saopštlo je, povodom slučaja otkrivanja leševa životinja u kontejneru u Mačvanskom okrugu, da je veterinarska inspekcija izašla na teren odmah po dobijanju informacije i na licu mesta zatekla više od 30 leševa svinja, ovaca, jagnjadi i prasadi.

Povodom objave na društvenoj mreži Fejsbuk, na kojoj je prikazan metalni kontejner sa leševima životinja unutar i oko njega, Ministarstvo je navelo da je između naseljenih mesta Dublje u opštini Bogatić i Slepčević kod Šapca, u i oko metalnog kontejnera zatečeno 10 leševa odraslih svinja, 10 do 12 leševa prasadi, dva leša odraslih ovaca i 10 do 12 leševa jagnjadi.

Ministarstvo je ukazalo da nijedna životinja nije bila obeležena ušnim markama, što otežava utvrđivanje porekla.

Patolog Veterinarskog specijalističkog instituta Šabac uzeo je uzorke sa lica mesta radi daljih laboratorijskih ispitivanja i isključenja mogućnosti pojave zaraznih bolesti kao uzroka uginuća, a o rezultatima analize javnost će biti blagovremeno obaveštena, navelo je Ministarastvo.

Istog dana leševe je preuzelo preduzeće „Aleks prodakt“ kao ovlašćeni operater, potvrda o preuzimanju biće dostavljena inspekciji, a troškove sanacije snosi lokalna samouprava.

U saopštenju se podseća da su kontejneri postavljeni pre nekoliko godina kao prelazno rešenje lokalne samouprave u cilju organizovanog sakupljanja leševa životinja na teritoriji Mačvanskog okruga, pošto su prethodno leševi često bacani u šumama, na obalama Drine i na nelegalnim deponijama.

Ministarstvo dodaje da je podsetilo opštinu Bogatić na obaveze, a naročito u situacijama kada postoji povećana opasnost od prenosa zaraznih bolesti.

Leševi se sa javnih površina moraju odmah i neškodljivo uklanjati po prijemu informacije o takvoj situaciji, istaklo je Ministarstvo i najavilo da će pratiti situaciju.

Fonet/N1

Foto: Pixabay