Branislavu Gulanu nagrada za životno delo „Dimitrije Davidović“
Po odluci žirija kome je predsedavao dr Žarko Dimić, Udruženje novinara Vojvodine i novih medija, dodelilo je godišnje nagrade istaknutim novinarima i urednicima. Ukupno je dodeljeno osam priznanja. Nagrada za životno delo Dimitrije Davidović dodeljena je Branislavu Gulanu, analitičaru i publicisti iz Novog Sada, Bošku Brziću, magistru književnih nauka, novinaru i publicisti, Nenadu Šaponji novinaru, pesniku i književnom kritičaru i Vladimiru Spremi novinaru i jednom od osnivača ĆIRILICE Novi Sad. Nagrada, odnosno priznanje, u kategoriji televizijski novinar pripala je Andrei Juhas, radijski novinar Slobodanu Miriću, a priznanje za mlado novinarsko pero u kategoriji VEB novinarstva dobila ke Suzana Rudić, dok je nagrada za dokumentarnu fotogafiju pripala Anastasu Jovanoviću. Priznanja je u Izdavačkoj kući ,,Prometej“ uručio predsednik ovog udruženja i filmski radnik Željko Savić.

Branislav Gulan (1953) je član Naučnog društva ekonomista Srbije, Nacionalnog tima za preporod sela Srbije, KONVENTA EU – Mreže za ruralni razvoj EU u Srbiji, analitičar, publicista i književnik, koji se više od pola veka bavi selom i seljacima, odnosno čekanjem boljeg života na selu. Ekonomista po obrazovanju, pohađao je i završio u šestoj generaciji 1980/81. godine, najvišu političku školu u SFRJ, „Josip Broz Tito“ u Kumrovcu.
Evo i njegovih najnovijih istraživanja oblasti kojima se bavi u poslednjih pola veka rada. Autor je i četvorostruki dobitnik nagrada za životno delo. Tri međunarodne i jedne domaće – Društva novinara Vojvodine u 2019.godini. U izdanju novosadskog „Prometeja“, nedavno je objavljena i nova knjiga Branislava Gulana „Ruralne sredine u Srbiji – Spasavanje sela i države“. Knjiga je proglašena i nagrađena za najbolje autorsko delo i projekat u 2019.godini VELIKOM I MALOM DARODAVNICOM od strane „Svetionika“ iz Kragujevca. Posle niz godina u kojima je bio predsednik žirija ,,Svetionika“, a sad je imenovan za predsednika Saveta Festivala književnog stvaralaštva na selu i o selu u Republici Srbiji 2024. godine.. Početkom 2024. godine ŠTAJERSKE NOVICE IZ MARIBORA u Sloveniji Branislavu Gulanu su dodelile priznanje za životno delo „Zlatno pero“. To je njegova ćevrta nagrada, odnosno priznanje za životno delo. U 2020. godini autoru je za projekat istraživanja nestajanja i obnove sela Srbije dodeljena i uručena MEDALJA ČASTI Novog Sada.
Na kraju 2022. godine analitičar i publicista Branislav Gulan proglašen je i dobitnikom priznanja „Zlatna značka Kulturno – prosvetne zajednice Srbije za 2022. godinu“ koja se dodeljuje za dugogodišnji doprinos razvijanju kulturnih delatnosti za nesebičan, predan i dugotrajan rad. Zlatnu značku dodelili su mu Kulturno-prosvetna zajednica Srbije i Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije – Uprava za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu, a pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja Vlade Republike Srbije. Krajem marta 2023. godine na savetovanju o agraru juče, danas sutra, održanom u Banji Koviljači, autoru je za višedecenijski rad i postignte rezultate u ovoj oblasti uručena Zlatna značka i zahvalnica, za angažman povodom 150. godina postojanja Saveza poljoprivrednih inženjera i tehničara. U 2024. godini Branislav Gulan je izabran za predsednika Saveta VII Festivala književnog stvaralaštva na selu i o selu u Republici Srbiji, koji je održan u Stragarima kod Kragujevca.
Govoreći o novinarstvu, juče, danas i sutra, Branislav GULAN, analitičar i publicista, između ostalog je rekao: ,,U novinarstvu sam više od pola veka. Prošao, komunizam u začetku, socijalizam, zatim žute, crvene i ostale… Bilo je uspona i padova, zadovolјstva i problema… Jer, negde se morala plaćati cena onog što sam naučio prvih novinarskih dana kada sam počeo da se bavim tim poslom, dok sam još bio u srednjoj školi i učio novinarski ,,zanat’’, leti u kući ,,BORBA’’. Tada su ocenili da imam dara za taj posao… Ostao sam u njemu pet i po decenija’’, rekao je dobitnik priznanja Gulan. On je posebno naglasio da su novinari uvek bili nagrđivani, ali samo ponekad i nagrađivani!
Branislav GULAN: Novinari su bili više nagrđivani nego nagrađivani
Kada je reč o zlatnom pravilu ove profesije, ISTINA JE NAJJAČA, rekao je on, iznoseći primere ratnog izveštavanja i svog ličnog iskustva, kada je bio prisutan pogibiji prvog novinara na ratištu u Jugoslaviji kao ratni reporter – Tada je poginuo dopisnik Večernjih novosti, Milan Žegarac, u Vukovaru. Svi su pisali da je hrabro poginuo od ustaškog metka, što nije bgila istina. Greškom su Žegarca i Jokića pogodili meci koji su došli odakle su pucali borci tadašnje Jugoslavije na hrvatske zenge. To je rekao tadašnji komadant crvenih beretki na tom području pok Radoslav Kostić odmah posle pogibije Miroslava Jokića, borca i Milana Žegarca, tadašnjeg dopisnika V. Novosti iz Odžaka autoru ovih redova. Predajući tašnu pok Žegarca, B. Gulanu, autoru ovih redova, iz nje je uzeo fotoaparat i pištolj. Između ostalog je rekao bliži se pad Vukovara, pucali smo na neprijatelje, nisu na se javili da će doći ova dvojica naših. Nismo znali da će doći. Pucali smo, nismo hismo ih prepoznali, bili su u ratnim uniformama, pa smo greškom i njih pogodili! Dešava se rat je… Tašnu sa dokumentima pokojnog Milana Žegarca, kada se uveče vratio u Odžake, Gulan je predao ocu Milana Žegarca. Drugi, leš posle poginulog Jokića doneo je redovni vojnik Zoran Milanović. Tada smo ga svi zvali Ćelo. I on je posle odsluženja vojnog roka, nastavio službu u JNA, pa je u jednoj akciji na ratištu u Bosni i Hercegovini ostao slep. I danas sa porodicom živi u Aleksandrovcu Župskom.
Povodom iskustvima u radu, za pet i po decenija, Gulan je između ostalog rekao: I KAD TE NE VOLE, I KAD TI PRETE, I KAD TI ŠALJU ŠPIJUNE, I KAD TE MAME NA ,,POVERLJIVE ČINјENICE“, I KAD TI NA TACNI DONOSE ,,EKSKLUZIVE’’, I KAD TE VOLE – MORAŠ NA REŠETU ODVOJITI GRUMIČKE ZLATA OD PRLJAVE JALOVINE!
On je govorio o iskustvima i pravilima novinarstva juče, danas i sutra, pa je između ostalog podvukao:
- NAVIJANJE JE – DOZVOLJENO!
- SVRSTAVANJE – RIZIČNO!
- POSLUŠNOST – POGUBNA!
Kada je reč o mladim novinarima, pred kojima je vreme dugog višedecenijskog radnog staža, on je podvukao: ne smete drhtati pred političkim strašilima, manekenima i pilićarima!
Govoreći o svom iskustvu koje je prolazilo i kroz dobra vremena, ali je bilo I turbulencija, on je istakao da se zaposlio u kući ,,Borba’’ 1977. godine. Posle toga radio je na istim ili sličnim novinarskim poslovima u novosadskom ,,Dnevniku’’, Privrednoj komori Jugoslavije, a kada je i ona nestala zajedno sa Jugoslavijom, rad je nastavio u Privrednoj komori Srbije…On je bio I svedok zbivanja kada je nekadašnji većinski akcionar u listu ,,Borba’’ hteo da dođe do vlasništva zgrade od 32.000 kvadratnih metara u centru Beograda. Deo medija tada je navijao za tog tadašnjeg biznismena… Međutim,to se nije dogodilo, pa je u to vreme devedesetih godina prošlog veka, list ,,Borba“ ponovo vraćena u državno vlasništvo. Ali, danas više nema ni te Jugoslavije ni nekad uglednog lista ,,Borbe“…
Na kraju izlaganja, Gulan je poručio: Sve je to nama na ovom svetu ostalo za nauk kako da se ponašamo danas i sutra. Pomenuo je tadašnju smenu glavnog urednika ,,Borbe“ Manje Manojla Vukotića. On je smenjen odlukom Upravnog odbora 8. jula 1993. godine uz jednu rečenicu ,,Odluka se temelji na uverenju većine članova UO da je prekoračio ovlašćenja glavnog urednika’’. Posle takve odluke ostala je zapisana samo jedna, jedina rečenica! Posle njega na to mesto bio je postavljen pok Slavko Ćuruvija. Ali, posle samo tri meseca i on je doživeo sudbinu – smene. Nasledila ga je tada Gordana Logar… Nema više ni Jugoslavije ni lista ,,Borbe’’, ni Slavka Ćuruvije koji je posle imao u vlasništvu ,,Dnevni Telegraf’’. Tadašnji novinari ,,Borbe’’, njih oko 130, uhljebljenje je našlo u ,,Našoj Borbi’’, koja je trajala oko četiri godine, pa su uglavnom preostali novinari posle toga osnovali list ,,Danas’’…
Sve je to nama na ovom svetu u novinarstvu, ali i onima koji ostaju duže, za nauk da znaju kako da se ponašaju u vremenu koje dolazi, naglasio je dobitnik pete nagrade za životno delo Branislav Gulan.
(B. Gulan)