banner-image

Ukrajina očekuje pad žetve žitarica u 2025. za oko 10 odsto

Ukrajinska žetva žitarica u 2025. godini mogla bi da bude manja za oko 10 odsto, odnosno da iznosi približno 51 milion tona, u poređenju sa 56,7 miliona tona ostvarenih u 2024., izjavio je ukrajinski ministar poljoprivrede Vitalij Koval za Reuters.

Ukrajina je među najvećim svetskim proizvođačima i izvoznicima žitarica i uljarica, a obim proizvodnje u velikoj meri zavisi od povoljnih vremenskih uslova. Ove godine, uz klimatske izazove, dodatni pritisak predstavljaju i ratne okolnosti koje i dalje otežavaju rad poljoprivrednika.

„Čeka nas teška sezona. Zima je bila neuobičajeno topla, u početku nije bilo dovoljno vlage, a zatim su usledile dugotrajne kiše koje su u pojedinim regionima odložile setvu i do dve sedmice,“ izjavio je Koval. „Zato očekujemo pad žetve.“

Rat i vremenske neprilike kao ključni faktori

Ministar je naveo da rat i dalje ozbiljno utiče na proizvodnju. Mnogi proizvođači ne mogu da obrađuju zemlju zbog minskih polja i okupiranih teritorija, dok logistika ostaje nesigurna.

„Najcrnja prognoza je minus 10%. To nije katastrofa, ali nije ni beznačajno. Ako bog da, požnjećemo sve,“ rekao je Koval.

Detaljnije prognoze za 2025.

Prema prvim procenama, Ukrajina bi u 2025. mogla da proizvede:

  • 26 miliona tona kukuruza

  • 20–22 miliona tona pšenice

  • 4,5 miliona tona ječma

  • 1,5 miliona tona drugih žitarica

  • 11,5 miliona tona suncokreta

  • 11 miliona tona šećerne repe

Kada je reč o uljaricama, očekuje se pad ukupne proizvodnje sa 21,18 miliona tona u 2024. na oko 20,16 miliona tona u 2025., delimično zbog smanjenja proizvodnje uljane repice za oko 600 hiljada tona.

Uticaj na svetsko tržište

Ukrajina je najveći svetski izvoznik suncokretovog ulja i jedan od ključnih snabdevača pšenicom i kukuruzom, posebno za tržišta Afrike, Bliskog istoka i Evropske unije. Iako zvanična prognoza izvoza još nije objavljena, analitičari procenjuju da će izvoz u sezoni 2025/26 (jul–jun) iznositi oko 40,9 miliona tona, uključujući 15 do 15,5 miliona tona pšenice.

Firma ASAP Agri navodi da se očekuje i pad izvoza pšenice zbog potencijalnih promena u politici uvoza EU, neizvesne žetve i jačanja proizvodnje u zemljama koje tradicionalno uvoze ukrajinsko žito.

🧭 Zašto je ovo važno za proizvođače i prerađivače u regionu?

Pad proizvodnje i izvoza iz Ukrajine mogao bi dovesti do rasta cena žitarica na međunarodnom tržištu i povećane potražnje za robom iz drugih izvora, uključujući i proizvođače sa Balkana. Posebno se to odnosi na pšenicu, kukuruz i suncokret.