Vlada usvojila program podrške za proizvodnju hrane od 100% domaće sirovine
Za Program finansijske podrške „Domaći kvalitet – od domaće sirovine do vrhunskog proizvoda“ u 2026. godini opredeljeno je 70 miliona dinara, sa ciljem jačanja domaće prehrambene industrije i veće upotrebe sirovina proizvedenih u Srbiji.
Vlada Republike Srbije usvojila je Program finansijske podrške za proizvodnju prehrambenih proizvoda od 100 odsto domaće sirovine u 2026. godini, za čiju je realizaciju obezbeđeno 70 miliona dinara.
Kako je saopštilo Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, program predstavlja nastavak aktivnosti države usmerenih na jačanje domaće prerade, povećanje upotrebe domaćih poljoprivrednih sirovina i unapređenje konkurentnosti prehrambenih proizvoda proizvedenih u Srbiji.
Ova mera nadovezuje se na inicijativu Ministarstva poljoprivrede kojom je uvedena nacionalna oznaka „100% iz Srbije“, namenjena proizvodima koji su proizvedeni isključivo od domaćih sirovina. Cilj je da se potrošačima olakša prepoznavanje takvih proizvoda, ali i da se dodatno povežu poljoprivredna proizvodnja i domaća prehrambena industrija.
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede prof. dr Dragan Glamočić ocenio je da program potvrđuje opredeljenje države da sistemski podrži domaću proizvodnju.
„Kada smo pokrenuli inicijativu za uvođenje oznake ‘100% iz Srbije’, naš cilj nije bio samo nova oznaka na ambalaži, već stvaranje čitavog sistema koji će podsticati upotrebu domaćih sirovina, jačati naše prerađivače i donositi veću vrednost srpskoj poljoprivredi. Zato pozdravljamo ovaj program Ministarstva privrede, koji predstavlja važan korak ka istom cilju“, izjavio je Glamočić.
On je dodao da se samo zajedničkim delovanjem svih institucija mogu stvoriti uslovi da domaća sirovina ostane u Srbiji, bude prerađena u domaćim pogonima i kao kvalitetan proizvod stigne do potrošača.
U Ministarstvu poljoprivrede ističu da će nastaviti da sprovode mere koje povezuju primarnu poljoprivrednu proizvodnju i prehrambenu industriju, jer veća prerada domaćih sirovina donosi veću dodatu vrednost, sigurnije tržište za poljoprivrednike i doprinosi jačanju srpske ekonomije.
