Kako biljka kaže
Još 1988. godine, kada je kod nas uvedena N-min metoda za utvrđivanje sadržaja azota u zemljištu, smatralo se da je moguće utvrditi sve neophodne doze za prihranjivanje biljaka da bi se dobili vrhunski i stabilni prinosi. U potonjoj praksi se taj pristup nije dovoljno potvrdio. Potom su na naše tržište prispeli kolorimetri sa istim ciljem, ali im je bila mana to što su prilagođeni potrebama pirinča, a ne usevima koji se gaje kod nas. Kratkog veka bio je i aparat nitraček, koji je takođe utvrđivao sadržaj azota u zemljištu. Devedesetih godina prošlog veka u praksu su lansirani raznovrsni N-tasteri, ali ni oni se nisu dugo zadržali, jer su zahtevali kalibraciju za svaku sortu, tip zemljišta, pa i potrebe biljaka. U praksi se za utvrđivanje sadržaja lako pristupačnog nitratnog azota primenjivala analiza uzoraka uzimanih na svakih pola metra sa dubine od nula do 90 centimetara. Ali, i ta metoda nije dovoljno precizna, jer ne ukazuje na potrebe biljaka i sadržaja u njoj, niti kakva će biti mineralizaciona sposobnost.
Revolucionarnu promenu doneo je pronalazak GreenSeeker sistema 1991. godine na Univerzitetu u Oklahomi koji je najpre korišćen za očitavanje stanja korova na parceli. NASA je taj sistem koristila prilikom snimanja kopna, mora i površina pod vegetacijom na Zemlji. Znatno usavršen, taj uređaj ima sposobnost da proverava potrebne količine azota direktno u biljkama, zatim da definiše varijabilnu normu za prihranu i dozira hranjivo u jednom prophodu rasturivača. Sadašnji ručni GreenSeeker merni uređaj služi za procenu zdravlja biljaka, objektivno utvrđivanje potrebne količine azota za pouzdane prinose. Takav uređaj stigao je u Poljoprivrednu stručnu službu Instituta Tamiš u Pančevu u maju-junu 2013. godine i pokazao vidne prednosti. Umesto podataka o sadržaju azota u zemljištu, kao što su to pokazivali raniji uređaji, ovaj utvrđuje njegove količine u biljkama preko matematičke formule o normalizovanju razlike u vegetacionom indeksu – NDVI. Pojednostavljeno – biljke su „pitane“ koliko im azota još treba da bi obezbedile visok i stabilan prinos. Takav uređaj pametne tehnologije već koriste vrhunski proizvođači ratarskih useva i kod nas. O tome je, između ostalog, bilo reči krajem 2016. godine u Novom Sadu na Konferenciji „Korišćenje Trimbl sistema u preciznoj poljoprivredi“ u organizaciji kompanije „Livona“ d.o.o. iz Beograda, a prisustvovao je veliki broj poljoprivrednika i stručnjaka.
– Eksperiment smo sproveli na pšenici u maju i junu da bismo lako uočavali razliku u boji na biljkama, rekao je dipl. ing. Bogdan Garalejić. – Bespilotna letelica je najpre utvrdila vrlo precizne podatke o trenutnom sadržaju azota u zemljištu na 186 hektara našeg oglednog polja. Daljinskim očitavanjem pomoću GreenSeeker uređaja emitovani su crveni i infracrveni zraci svetlosti, čime smo utvrdili vegetacioni indeks NDVI. Na osnovu tih podataka procenjivano je da li objekat posmatranja sadrži zelenu boju ili ne, kao i gde je zemljište prazno ili pod vodom. Zeleni, zdravi i funkcionalni delovi biljke upijaju crveni deo spektra, a infracrveni se odbija i vraća u GreeenSeeker. Što je biljka bujnija, to je NDVI indeks veći. Oboleli i zakržljali delovi biljke imaju sasvim suprotnu reakciju, odnosno odbijaju crveni spektar. Vrednosti NDVI se kreću od -1 do +1. Negativne vrednosti predstavljaju vodu, one između 0,15 i 0,20 golo zemljište, a vrednosti iznad 0,35 označavaju gustu vegetaciju na parceli.
Prilikom kretanja, GreenSeeker ima oko 1.000 merenja u sekundi na svakih jedan centimetar. Snimanjem bespilotnom letelicom, koja je posedovala Indir kameru, dobijeni su podaci koje je ranije bilo moguće utvrditi tek nakon uzimanja uzoraka biljaka i laboratorijske analize, što je bilo pristupačno uglavnom naučnim ustanovama. Danas, objašnjava Garalejić, postoji deo opreme koji se montira direktno na rasturivač, pa prilikom kretanja utvrđuje promenljive vrednosti za doziranje đubriva. Senzor daje podatke kompjuteru o potrebama useva, a on podešava rasipač za odgovarajuću količinu đubriva i to za svaki pređeni metar puta.
– U vreme prolećnog prihranjivanja postavili smo ogled na parcelama od 100 kvadratnih metara, s različitim kombinacijama količine azota, fosfora, kalijuma i klasične količine NPK đubriva, rekao je Garalejić. – Kontrola je bila parcela bez đubrenja, postavljena još 1965. godine. Snimanje useva putem bespilotne letelice – BAS tehnologijom, u vreme žetve, pokazalo je da je parcela bez višegodišnjeg đubrenja dala prosek od 2.547 kilograma pšenice po hektaru. Parcela sa samo 100 kilograma kalijuma dala je 3.402, ona sa istom količinom fosfora 4.275, a sa istom količinom azota 6.183 kilograma po hektaru. Ponovo se pokazalo da prinos pšenice najviše zavisi od količine unetog azota i fosfora. Najveći prinos od 9.463 kilograma ostvaren je na parceli koja je đubrena sa 100 kilograma azota, 130 kilograma fosfora i 50 kilograma kalijuma.
Bogdan Garalejić je, takođe, ukazao da korekciju količine azota valja učiniti u drugom prihranjivanju kako bi se uskladio rast biljke, a da se hranljive materije ne koriste za razvoj vegetacije, nego za nalivanje zrna i formiranje prinosa pšenice.
B. Krstin