IPARD 3 nosi investicije od 580 miliona, organskim proizvođačima 436 evra po hektaru
Prvi pozivi iz IPARD 3 programa, očekuje se, krenuće u prvom kvartalu 2023. godine, a fond namenjem podršci investicijama u srpsku poljoprivredu i ruralni razvoj biće mnogo izdašniji. Kako se danas čulo na konferenciji na Međunarodnom sajmu poljoprivrede posvećenoj IPARD-u, u okviru programa koji obuhvata period 2021-2027. iz evropskog budžeta biće dostupno 288 miliona evra, a iz nacionalnog 90 miliona. Zajedno sa doprinosom korisnika čak oko 580 miliona evra mogu biti investirana u poljoprivredu Srbije i njena ruralna područja.
Dobitnici novog programa u pretpristupnom periodu su svi poljoprivrednici i stanovnici ruralnih sredina koji ostvaruju uslove za konkurisanje za IPARD podršku, a ponajviše – organski proizvođači. Kada se u okviru IPARD 3 programa akredituje mera njima namenjena, imaće mogućnost da apliciraju za podršku do 436 evra po hektaru godišnje.

Kako se čulo na današnjoj konferenciji Srbija je prva zemlja koja je predala IPARD 3 program Evropskoj komisiji i prva zemlja čiji je program usvojen ali da bi se krenulo u realizaciju novog programa potrebno je da se potpiše okvirni sporazum sa Briselom, potom i sektorski sporazumi tokom narednog perioda. I jedan i drugi dokument će biti pred poslanicima u Skupštini i usvajati se kao zakoni, a zatim je potrebno da ih usvoji Vlada Srbije. Potom se potpisuje i finansijski sporazum kako bi mogli biti raspisani prvi pozivi iz IPARD-a 3. Nadležni za IPARD očekuju da se administrativni deo završi do kraja 2022. godine kako bi od početka iduće godine pa do leta biti raspisani javni pozivi iz postojećih akreditovanih mera, a to su mera 1 (za investicije u fizičku imovinu gazdinstava, odnosno primarnu proizvodnju), mera 3 (za preradu voća, povrća, mesa, mleka, jaja, grožđa), mera 7 (ruralni turizam) i mera 9 (tehnička pomoć).
U planu je i reakreditacija ove postojeće četiri mere. Predstavnici Ministarstva poljoprivrede juče su izjavili da se za 2024. pripremaju dve nove mere – „lider“ i agroekološko-klimatska mera. U 2025. godini u planu je mera 6, odnosno njeno akreditovanje i raspisivanje prvog poziva za investicije u ruralnu infrastrukturu.
Šta se menja u odnosu na IPARD 2
U meri 1, za koju je inače najviše zahteva (oko 30 odsto ukupnih zahteva za IPARD podsticaje) menja se iznos podsticaja. Reč je o investicijama u fizičku imovinu poljoprivrednih gazdinstava, to jest nabavci traktora, mehanizacije, izgradnji farmi, podizanju voćnjaka, vinograda, plastenika…

Iznos povraćaja u meri 1 u IPARD 3 programu biće 60 odsto. Mlađi od 40 godina moći će da dobiju 70 odsto, umesto dosadašnjih 65 odsto, a za planinska područja biće obrnuto – umesto dosadašnjih 70 odsto za investicije na planinima preko 500 metara nadmorske visine povraćaj će biti 65 odsto. Dodatno, za organske proizvođače podrška je 10 odsto, a tolika će biti i za investicije u obnovljive izvore energije. Uglavnom, iznos podrške ne može preći 75 odsto u meri 1. Izmena je i u iznosu minimalnog povraćaja – on je povećan na 20.000 evra (bio je 5.000 evra), kako bi se omogućilo da se iz nacionalnih mera finansiraju manje investicije. U sektorima voće, povrće, ostali usevi…, najveća podrška će umesto 700.000 evra iznositi milion evra, a u toku IPARD 3 programskog perioda korisnik može povući do dva miliona evra iz ove mere.
Minimum 30 krava, 200 ovaca, 10 tona ribe…
Kada je o specifičnim kriterijumima reč, u okviru mere 1 biće novi uslovi za konnkurisanje. U sektorima mesa i mleka moći će da konkurišu stočari sa najmanje 30 krava, umesto sadašnjih 20. Minimim za IPARD biće 200 ovaca i koza, a uvedene i dve nove proizvodnje mesa – ćureće i guščije.
Kod voća i povrća značajne su izmene. Neće se više uzimati u obzir površine pod voćem i povrćem već će kriterijum selekcije biti vrednost investicije. Ako je vrednost investicije u sektorima voće i povrće preko 50.000 evra može se konkurisati za IPARD podsticaje, a ako je vrednost niža, poljoprivrednici će ići na nacionalne konkurse.
U sektoru industrijskog bilja i žitarica u IPARD 3 programu i za traktore i za mašine i mehanizaciju moći će da konkurišu ratari sa najmanje 50 hektara a najviše 100. Samo će proizvođači hmelja moći imati najmanje dva a najviše 100 hektara. Kod izgradnje objekata, odnosno skladišnih kapaciteta za žitarice, uljarice i industrijsko bilje moći će da konkurišu i proizvođači sa preko 100 hektara.
Novina u meri 1 je ribarstvo. Kada se završe izmene pravilnika u prvom sledećem konkursu biće prihvatljivi prozvođači ribe ako imaju najmanji kapacitet 10 tona godišnje.
U meri 3 koja se odnosi na preradu poljoprivrednih proizvoda nema značajnijih izmena u odnosu na IPARD 2 program, s tim što je gornja granica iznosa podrške 1,3 miliona evra. Ukupno korisnik IPARD podsticaja u ovom programskom periodu za meru 3 može povući 2,5 miliona evra podrške.
Kada je o preradi žitarica, uljarica i industrijskog bilja reč, biće prihvatljive investicije u skrobare, mlinove, proizvodnju stočne hrane, uljare, šećerane.. Takođe, prerada ribe najmanjeg dnevnog kapaciteta 200 kilograma.
Agroekološka proizvodnja – velike mogućnosti
Agroekološko-klimatska mera i organska proizvodnja (mera 4) biće najsličnija meri direktnih plaćanja. Obuhvataće četiri operacije: plodored na obradivim površinama, zatravljivanje međurednog prostora u višegodišnjih zasadima, uspostavljanje i održavanje polinatorskih traka i održivo upravljanje livadama i pašnjacima.

Moći će da konkurišu pravna, fizička lica i preduzetnici a iznos podsticaja je stopostotan, s tim što će mere morati da se sprovode pet godina. Opšti uslovi prihvatljivosti u meri 4 su: hektar obradivih površina, odnosno pola hektara voćnjaka, 0,3 hektara vinograda, odnosno hektar livada i pašnjaka. Iznos podrške je od 264 evra po hektaru do 436 evra po hektaru.
Za ruralnu infrastrukturu opštinama do četiri miliona evra
U toku je priprema pravilnika za takozvanu lider meru. Izmenom zakona omogućeno je da lokalne samouprave budu osnivači i članovi lagova, što će omogućiti lakšu realizaciju ove mere. Prihvatljivi će biti tekući troškovi – režijski troškovi lagova, sprovođenje malih projekata…
Za meru 6 koja se odnosi na investicije u ruralnu infrastrukturu naselja do 10.000 stanovnika obezbeđen će biti povraćaj od 100 posto, odnosno od 300.000 evra do 4 miliona evra, s tim što će najviše moći da se povuče 5 miliona u celom programskom periodu.
U meri 7 – diverzifikacija proizvodnje na poljoprivrednim gazdinstvima uvešće se dva nova sektora: direktan plasman (objekti za prodaju na poljoprivrednim domaćinstvima i vozila kao mobilne prodavnice) i sektor usluga.
Isplaćeno 35 miliona podsticaja
Od početka 2018. kada je raspisan prvi IPARD javni poziv do danas objavljeno je u okviru četiri mere 13 javnih poziva, rekao je v.d. direktora Uprave za agrarna plaćanja Marko Kesić. Po njegovim rečima isplaćeno je 35,4 miliona evra korisnicima a odobren je 561 zahtev. U 2022. godini plan je da se isplati oko 30 miliona evra.
Ukupno je, od početka realizacije IPARD programa u Srbiji primljeno oko 3.200 aplikacija, od kojih ih je prihvaćeno 956 za 106 miliona evra – rekao je Kesić dodajući da je 42 miliona evra pripremljeno za plaćanje.
S. Gluščević