banner-image

Vodostaji niski, temperatura vode u rekama visoka     

Ekstremno visoke temperature vazduha, uslovljene novim toplotnim talasom koji je zahvatio našu zemlju, ovih dana dostižu maksimume, čime doprinose da ovo leto pamtimo kao jedno od najtoplijih u poslednjih nekoliko godina, prenosi Dnevnik.

Sudeći prema situaciji na kupalištima širom zemlje, kupanje u rekama i jezerima je jedan od najčešćih načina na koji se naši građani rashlađuju tokom ovih toplih dana, ali koliko u tome i uspevaju ostaje pitanje, budući da se sa meteorološkom promenila i hidrološka slika Srbije, pre svega u pogledu temperatura i vodostaja reka.

Prema hidrološkom upozorenju Republičkog hidrometeorološkog zavoda za period od 15. do 19. avgusta, vodostaj na Savi kod Sremske Mitrovice i Šapca će se narednih dana kretati ispod niskih plovidbenih nivoa.

„Na Brzavi, Moravici, Jadru, Kolubari, Jablanici, Vlasini, Lugomiru, Resavi, Jasenici i Kubršnici proticaji su se približili minimalnim srednje mesečnim vrednostima 95%-ne obezbeđenosti (biološkom minimumu)“, navodi RHMZ i vodostaj većine reka u stagnaciji u narednih nekoliko dana.

Ističu i da su vodostaji na Dunavu i Tisi su u domenu srednje niskih, na Savi u domenu niskih i srednje niskih, a na Velikoj Moravi u domenu niskih vrednosti za ovo doba godine.

Porast temperature vazduha uslovio i porast temperature voda, koje su iznad proseka za ovo doba godine.

Prema analizi zavoda, temperature vode na rekama u Srbiji kreću se: Na Dunavu oko 26 stepeni Celzijusa, na Savi oko 27,9 stepeni, na Velikoj Moravi je izmereno oko 24,9, na Tisi 27,5, a hidrološke stanice na banatskim vodotocima mere oko 27,9.

Ako detaljnije pogledamo hidrološke podatke RHMZ-a koji su dostupni, uočava se da je na nekim tokovima reka na kojima se nalaze neka od najpopularnijih kupališta u našoj zemlji izmerena nešto viša temperatura od ovih prosečnih vrednosti.

Temperatura vode na Dunavu kod Novog Sada gde se nalazi popularni „Štrand“ iznosi 26 stepeni, dok je na istoj reci u Zemunu i Pančevu izmereno za stepen više, čak 27,8 i 27,4 stepena Celzijusa.

Zatim, na Tisi kod Sente temperatura vode je 27, 6 stepeni, a hidrološka stanica u Ćupriji izmerila je da temperatura Velike Morave ne prelazi 24 stepena.

Najviša temperatura tekućih voda u Srbiji na današnji dan izmerena je na Savi kod sela Jamena u opštini Šid i iznosi 28,8 stepeni, dok je na istoj reci u hidrološkoj stanici Sremska Mitrovica izmereno 28,6 stepeni.

Ove vrednosti vrlo su blizu maksimuma koji je dostignut u julu 2022. godine kada je temperatura Save kod Sremske Mitrovice iznosila 28,9 stepeni, dok je njena najviša temperatura izmerena u hidrološkoj stanici Beograd 2015. godine i iznosila je 30,5 stepeni Celzijusa.

Klimatske promene koje menjaju atmosferske prilike već su pokazale da spasa nema ni na morima, koja su dostigla svoje istorijske maksimalne temperature još tokom prethodnog toplotnog talasa u julu.