banner-image

Trgovinske tenzije: Kina optužila EU za visoke subvencije na mlečne proizvode

Kina je pokrenula istragu zbog subvencija za mlečne proizvode koji se uvoze iz Evropske unije, ponovo stavljajući poljoprivredno-prehrambeni sektor ovog bloka u prvi plan trgovinskih tenzija između Pekinga i Brisela, prenosi Euractiv.

Kinesko Ministarstvo trgovine je 21. avgusta objavilo da će istražiti različite vrste mlečnih proizvoda iz EU, uključujući različite vrste sira, mleko i pavlaku. U 2023. godini, izvoz mlečnih proizvoda u Kinu dostigao je 1,76 milijardi evra, što predstavlja više od 12% ukupne vrednosti poljoprivredno-prehrambenog izvoza EU.

Kineska istraga pokrenuta je samo dan nakon što je Evropska komisija objavila završetak svoje istrage o električnim vozilima proizvedenim u Kini, predlažući mere koje su manje stroge nego što se očekivalo.

Istraga, koja će trajati godinu dana, pokrenuta je na zahtev kineske mlečne industrije 29. jula. Industrijske asocijacije tvrde da subvencije koje pruža Zajednička poljoprivredna politika (CAP) EU i pojedine članice države mogu potencijalno štetiti kineskim proizvođačima.

Kineske vlasti će se fokusirati na sve vrste sira iz EU kao i pavlaku i mleko sa više od 10% sadržaja masti, nekoncentrisano ili zaslađeno. Kina je osmo najveće tržište za izvoz sira iz EU prema podacima Evrostata.

U prvom kvartalu 2024. godine, vodeći izvoznici sira iz EU u Kinu bili su Italija (3.768 tona), Danska (2.627 tona), Holandija (2.166 tona) i Francuska (2.041 tona).

„Kina je za nas ključna tržište, budući da naš izvoz raste dvocifreno,“ rekao je Paolo Zanetti, predsednik italijanske industrijske asocijacije Assolatte, za Euractiv. Zanetti je dodao da su poljoprivredni i prehrambeni proizvodi iz EU ciljana meta, „svaki put kada se dogodi trgovinski spor,“ čak i kada „to nema nikakve veze s njima.“

Moguće carine na izvoz mleka i pavlake iz EU mogle bi, međutim, značajno uticati na sektor, budući da je izvoz u 2023. godini vredeo 238,57 miliona evra.

Aleksandar Anton, generalni sekretar Evropske mlečne asocijacije (EDA), rekao je za Euractiv da je organizacija uverena da će, kao u prethodnim slučajevima, EU i kineske vlasti pronaći način da reše spor „u konstruktivnom duhu.“

Portparol Komisije je napomenuo da je izvršna vlast EU svesna odluke Kine i da će pažljivo pratiti istragu, osiguravajući da se pridržava pravila Svetske trgovinske organizacije (WTO).

Izvoz svinjetine iz EU u Kinu takođe je predmet istrage kineskih vlasti od juna prošle godine, nedelju dana nakon što je EU objavila carine na električna vozila proizvedena u Aziji.

Kina je započela mere odmazde kao odgovor na istragu EU o električnim vozilima u januaru, kada je otvorila istragu o damping cenama za alkoholna pića..

Rezultati istrage očekuju se u januaru 2025. godine.