Dodeljene EU organske nagrade: Bremen najbolji organski grad
Evropska unija je juče proslavila svoj „Organski dan EU“, a istog dana prolašeni ovogodišnji dobitnici nagrada u rgankoj proizodnji (EU Organic Awards).
Ove godine priza takmičenje je pristiglo gotovo 100 prijava iz cele EU, a 24 kandidata iz 11 zemalja je uvršteno u uži izbor.
EU Organic Awards obuhvata 7 kategorija i 8 pojedinačnih nagrada, koe se dodeljuju za održive i inspirativne projekte koji stvaraju dodatnu vrednost u organskoj proizvodnji i potrošnji.
Najbolja organska farmerka je Reinhilde Frech-Emmelmann iz Austrije. Ona je osnovala ReinSaat GmbH 1998. godine na biodinamičkoj Demeter farmi u St. Leonhard am Hornerwald, Donja Austrija. Farma se specijalizuje za organska, GMO-free semena, sa više od 800 sorti otpornog semena, promovišući biodiverzitet i održivu poljoprivredu širom Evrope.
Najbolji organski farmer je Benny Schöpf iz Nemačke. Dobitnik ove nagrade je glavni uzgajivač povrća u Kartoffelkombinat-u, najvećoj kooperativnoj farmi podržanoj od strane zajednice u Nemačkoj. Snabdevajući 2.300 domaćinstava organskim povrćem svake nedelje, farma stavlja prioritet na fer radne uslove i održive prakse, promovišući alternativni ekonomski sistem u poljoprivredi.
Najbolja organska regija je Južna Savonija u Finskoj. Južna Savonija je izgradila jaku kulturu organske poljoprivrede kroz 40 godina saradnje između farmera, istraživača i lokalnih vlasti. Sa 200 organskih farmi, regija promoviše održive prakse, očuvanje kvaliteta vode i biodiverziteta, a dom je Finskog instituta za organska istraživanja.
Najbolji organski grad je BioStadt Bremen u Nemačkoj. Sa više od 30% farmi sa organskim sertifikatom, grad promoviše održive prehrambene sisteme kroz projekte zajednice i inovativne poljoprivredne inicijative, osnažujući građane da pokrenu lokalne promene. BioStadt Bremen radi na prelasku svih javnih kuhinja u školama, vrtićima i bolnicama na 100% organsku ishranu do 2025. godine.
Najbolji organski „bio-okrug“ je Sörmland Bio-okrug u Švedskoj. Smešten je u južnom delu Stokholma, Sörmland je pionir organske poljoprivrede od 1940-ih, okupljajući farme, prerađivače hrane, restorane i druge. Sa 20% svoje obradive zemlje u organskoj proizvodnji, okrug promoviše lokalne organske proizvode, održivi turizam i svest o zdravstvenim prednostima organske hrane.
Najbolje organsko prerađivačko malo i srednje preduzeće je Gino Girolomoni Cooperativa Agricola u Italiji. Smeštena u regiji Marke, ova kooperativa se specijalizovala za proizvodnju organske paste, nastavljajući misiju svog osnivača, Gina Girolomonija. Sa 80 hektara organskih površina i postrojenjima koja koriste obnovljive izvore energije, godišnje proizvode 9 miliona tona paste, podržavajući više od 300 farmera i 60 lokalnih radnika.
Najbolji organski trgovac hranom je SAiFRESC u Španiji. Osnovala su ga tri farmera 2011. godine. SAiFRESC je prešao na organsku poljoprivredu, revitalizujući poljoprivredu u Huerta de Valencia. Sa 30 hektara organskih površina, proizvode 70 organskih proizvoda, prodajući 90% svoje berbe lokalno i smanjujući upotrebu ambalažu. Inicijativa promoviše kružnu ekonomiju i pruža edukativne radionice o organskoj poljoprivredi.
Najbolji organski restoran je Kalf & Hansen u Švedskoj. Ovaj lanac restorana osnovan je 2014. godine od strane Rune-a i Fabiana Kalf-Hansena. Nudi 100% organsku, sezonsku nordijsku kuhinju. Sa dva restorana, uslugama keteringa i organskim obrocima na švedskim vozovima, Kalf & Hansen stavlja prioritet na lokalnu nabavku, održivost i pristupačne organske obroke, gradeći jake odnose sa lokalnim proizvođačima.
Inače, ukupan udeo organske površine u ukupnoj korišćenoj poljoprivrednoj površini EU između 2012. i 2022. godine porastao je sa 5,9% na 10,5%. To predstavlja porast od 7,4 miliona hektara. Poslednjih godina, tržište organskih proizvoda uspešno je odolelo uprkos određenim izazovima, posebno porastu cena hrane i troškova energije. Ukupna maloprodajna prodaja organskih proizvoda u EU povećala se sa 38,6 milijardi evra u 2019. na 45,0 milijardi evra u 2022. godini, dostigavši vrhunac od 46,3 milijardi evra u 2021. godini. EU je drugo najveće tržište organskih proizvoda, nakon SAD-a.
S.K.