banner-image

Pratiti brojnost vaši i cikada u mladoj pšenici i po potrebi reagovati

Setva u severnim i centalnim krajevima naše zemlje se bliži kraju, dok je u ostalim krajevima ona još u punom jeku. Na malom broju parcela gde je setva izvršena početkom oktobra, usevi su u fazi razvoja prvih listova (1-3 lista). 

Na parcelama sa izniklom pšenicom uočava se prisustvo štetočina: lisnih vaši i cikade Psamotettix alienusčiji se značaj ogleda u prenošenju biljnih virusa (virusa iz grupe žute patuljavosti ječma, virusa kržljavosti pšenice). Prisustvo navedenih virusa je sve češće poslednjih godina u proizvodnji pšenice, a jedan od razloga za to je povećan period aktivnosti vektora usled klimatskih promena, sopšteno je iz Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja (PIS).

Foto: PIS

Treba imati u vidu nekoliko činjenica:

  • pšenice posejane u prvim rokovima setve su posebno izložene napadu cikada i vaši
  • trenutni uslovi u proizvodnji (toplo, suvo vreme) omogućavaju neometanu aktivnost tih štetočina
  • infekcije virusima u početnim fazama razvoja pšenice prouzrokuju i najveće štete
  • ne postoji mogućnost hemijskog suzbijanja virusa!

Za sada je prisustvo cikade P. alienus na pregledanim parcelama pod pšenicom u niskoj brojnosti, >1 do 2 cikade po metru kvadratnom. Prag štetnosti za cikadu P. alienus nije definisan po EPPO standardu niti u našoj zemlji, ali u zemljama u okruženju on iznosi 5 cikada/m2.

Prisustvo vaši je na većini pregledanih parcela u niskom procentu napada (do 4%). Prag štetnosti za vaši u početnim fazama razvoja pšenice je jedna ili više vaši na 10% biljaka (EPPO Standard PP2/11(1).

Preporuka proizvođačima je da intenziviraju obilaske i preglede na svojim parcelama na prisustvo vaši i cikada, kako bi blagovremeno sproveli mere zaštite po postizanju navedenih pragova štetnosti.

Apelujemo poljoprivrednim proizvođačima da obrate pažnju i na prisustvo aktivnih rupa od poljskih glodara (poljskog miša, poljske voluharice), koji se u ovom jesenjem periodu na parcelama pod strnim žitima prvo hrane posejanim i klijalim semenom, a kasnije nakon nicanja useva nastavljaju svoju aktivnost oštećujući nadzemne i podzemne delove izniklih biljaka.

Kolege na terenu prate stanje u usevima i na vreme će signalizirati momenat za tretman. Budite u toku prateći regionske preporuke na Portalu PIS!