banner-image

Srpski poljoprivrednici nezainteresovani za osiguranje

Poljoprivrednu proizvodnju, koja značajno zavisi od vremenskih uslova, posebno poslednjih godina kada je uticaj klimatskih promena veliki, prate veliki rizici.Tako je od početka ovog veka na području naše zemlje i regiona bilo pet ekstremno sušnih godina, isto toliko puta ovo područje suočilo se s velikim poplavama. Zato je i osiguranje u poljoprivredi sve značajnije u zaštiti ulaganja u tu privrednu granu, rečeno je na nedavnom sastanku posvećenom osiguranju u poljoprivredi na kojem su učestvovali predstavnici Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, osiguravajućih kuća, kao i poljoprivrednici.

Svi učesnici istakli su da je procenat osiguranih površina u Srbiji mali – svega oko deset odsto, što je znatno manje nego u Evropi, te da je potrebno da svi zajedno nađu najbolji model koji bi doprineo da se osiguranje u poljoprivredi poveća. 

Po rečima državnog sekretara u Ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Velimira Stanojevića, da bi se povećao procenat osiguranja u poljoprivredi, potrebna je da poljoprivrednici budu bolje informisani o tome kakve su koristi od toga, te da imaju tačne i precizne informacije.

– Za subvencionisanje i podsticaj poljoprivrede iz budžeta Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva namenjeno je 75 odsto novca, rekao je Stanojević. – Među njima su i subvencije za osiguranje, koje iznose 40 i 45 odsto premije osiguranja, ali, nažalost, pare planirane za te podsticaje nisu dovoljno iskorišćene jer, iako je prošle godine kao subvencija za te namene isplaćeno 600.000.000 dinara, novca je bilo još.

Stanojević je ukazao i na to da tu vrstu podsticaja više koriste veliki sistemi nego mala poljoprivredna gazdinstva, da se najčešće osiguravaju višegodišnji zasadi, dok je znatno ređe osiguranje životinja.

Posebni savetnik u Minstarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Radivoj Nadlački naglasio je da svi oni koji osećaju posledice ili korist od osiguranje u poljoprivedi – proizvođači, država i osiguravajuće kuće – moraju raditi mnogo više da bi se povećao procenat osiguranja u poljoprivredi. On je istakao i da poljoprivrednici moraju znati šta plaćaju prilikom osiguranja i šta zapravo osiguravaju.

– Da bi se povaćao procenat osiguranja u poljoprivredi, važno je da poljoprivrednici, osiguravajuće kuće i država pronađu zajednički imenitelj, koji možda ne bi sve zadovoljio, ali bi trebalo da bude optimalan za sve, rekao je Nadlački. – Tu i leži problem malog procenta osiguranja – svi smo pomalo krivi i svi moramo nešto promeniti. Pre svega, ceo postupak mora biti transparentan jer se na taj način najbolje gradi poverenje.

– Ministarstvo će nastaviti da obezbeđuje podsticaje za osiguranje u poljoprivedi – rekao je Radivoj Nadlački. – Naglašavam da je ta vrsta subvencije jedina mera za koju se, osim kod našeg ministarstva, može konkurisati i na lokalnom nivou. Nadlački je i sam poljoprivredni proizvođač, koji vrlo dobro zna šta je totalna šteta. Po njegovim rečima, poslednjih nekoliko godina osigurava sve svoje zasade, a novac koji izdvaja za osiguranje posmatra kao deo troška proizvodnji, poput onih za repromaterijal. 

– Poljoprivrednici, naravno, uglavnom nikad nisu zadovoljni isplaćenom štetom, ali ako nisu osigurani, neće ništa ni naplatiti, a ako osiguraju zasade ili životinje, biće u određenom procentu obeštećeni i moći će da nastave da rade – rekao je Nadlački.
Izvor:Dnevnik