Slatka mala iz Kaća – Hrabra ideja koja se isplatila
Vedrana i Marko Nedeljkov samostalno se bave poljoprivredom od 2017. godine, ali od malena uz roditelje i dedu. Preuzeli su voćarsku proizvodnju od Markovog dede i odlučili da je prošire sa, za njih, potpuno novim proizvodima. Hrabra i rizična odluka. Ispostavilo se – pun pogodak. Evo i šta su uradili.
Na gazdinstvu porodice Nedeljkov u Kaću, mladi bračni par Vedrana i Marko, oboje po zanimanju agronomi, želeli su da uvedu u proizvodnju nešto novo. Preuzeli su voćarsku proizvodnju od Markovog dede i, kako kaže Vedrana, diverzifikovali je povrtarskim proizvodima.
– Naš voćnjak je mlad i uglavnom imamo jabučasto voće (jabuke, dunje i kruške). Prostire se na 2,3 hektara. Obilazeći poljoprivredne sajmove po Evropi, uvideli smo da na našem tržištu tih godina nisu bile zastupljene dve kulture: batat i mini lubenica. Tu smo videli našu priliku – priča nam Vedrana.
Međutim, kako dalje navodi, čak i za njih agronome je izazovno gajiti kulture koje nisu sa naših prostora, a posebno kada nema literature o proizvodnji kod nas.
– Nismo imali koga da pitamo za savet i iskustvo, a nema ni literature. Zato smo prve godine posadili na maloj površini, na svega pola hektara. Svake naredne godine smo povećavali površinu srazmerno interesovanju kupaca. Prošle godine, batat i mini lubenicu smo posadili na 6 hektara – kaže Vedrana.
Par reči o batatu iz iskustva
Sve što znaju o proizvodnji batata naučili su radeći oglede na svojim zasadima. Kako Vedrana kaže, kod nas se batat gaji iz rasada, te proizvodnja počinje u februaru u plasteniku.
Potrebno je mnogo ručnog rada tokom godine, jer je batat osetljiviji od običnog krompira i ima mnogo poslova (proizvodnja rasada, sadnja, vađenje, pranje), a ne postoji mehanizacija prilagođena batatu.
Kako su bili sigurniji u ono što rade, tako su povećavali površinu pod njim. Trenutno ga gaje na 2 hektara.
Mini lubenica – kraljica domaćinstva
Vedrana i Marko su uradili nešto što malo ljudi radi. Brendirali su svoju mini lubenicu i nazvali je „Slatka mala iz Kaća“. To im je donelo prepoznatljivost u odnosu na druge proizvođače, zasluženu sigurnost i prednost u odnosu na sve koji je uvoze i preprodaju.
– Mnogo novca i vremena smo uložili u brendiranje i reklamiranje naše „Slatke male iz Kaća“. Tada je bilo svega nekoliko proizvođača mini lubenice u Srbiji. Danas je naša lubenica prepoznatljiva i izdvaja se zbog toga što je uvek sveža i zrela. To je jako bitno, jer ispolji svoj pun potencijal i istinski uživate u njenim slastima. Mi kažemo da je ona više od lubenice, jer je slađa od obične, ima tanju koru, hrskavija je i ima mikrosemenke koje se ni ne osete. Inače, mini lubenice su veoma zdrave – objašnjava Vedrana.
Mini lubenica traži dosta posećenosti i nije laka za proizvodnju.
– Proizvodnja mini lubenice je zahtevnija i skuplja od proizvodnje obične lubenice. Rasad je dosta osetljiv, a beremo je svaki drugi dan i svaki red prođemo po nekoliko puta. Prinosi po hektaru su manji, pa je i prodajna cena nešto veća – pojašnjava Vedrana.
Prvi koraci u prodaji na pijaci
Mladi bračni par Nedeljkov svoje proizvode počeo je da prodaje na Limanskoj pijaci u Novom Sadu. Nije ih bilo sramota da stoje za tezgom iako su oboje završili fakultete.
– Na početku smo sve prodavali na tezgi i ujedno upoznavali kupce sa našim proizvodima. Prodaja na pijaci je odlična zbog direktnog kontakta sa krajnjim kupcima, bez posrednika. To smo iskoristili da edukujemo posetioce pijace o prednostima kupovine i konzumacije batata i mini lubenice – objašnjava Vedrana.
Tokom vremena proširili su svoje tržište, pa osim na Limanskoj, njihovi proizvodi su našli svoje mesto i na Futoškoj pijaci, kod ulaza u Štrand i naravno, u centru Kaća.
Vedrana i Marko su mladi, obrazovani, ambiciozni i puni ideja. Ali, nedostaju im finansije za njihovu realizaciju. Kako kažu, subvencije su koristili, a nadaju se da će uspeti da realizuju sve što su zamilisli i da će im država i Pokrajina još više u tome pomoći.
Tijana Todorović
Autor fotografija: Vedrana i Marko Nedeljkov, Slatka mala iz Kaća