banner-image

Za preradu voća, povrća, mesa i mleka iz IPARD-a stiže 10 miliona

Novi, treći javni poziv iz IPARD programa, koji se odnosi na preradu voća, povrća, mesa i mleka trebalo bi da bude objavljen oko 20. marta ove godine, izjavio je danas pomoćnik ministra za poljoprivredu Zoran Janjatović na skupu u Privrednoj komori Vojvodine (PKV).

Na ovom konkursu mikro, mala i srednja preduzeća, kao i zadruge, moći će da dobiju bezmalo od 10 miliona evra, a najveći pojedinačni povraćaj za korisnika iznosiće do dva miliona evra, kazao je on najaviviši i konkurs za jul koji se odnosi na investicije u fizičku imovinu poljoprivrednih gazdinstava, kroz koji će poljoprivrednicima na raspolaganju biti trostruko više novca.

Na današnjem skupu u PKV, koji su zajednički organizovali Ministarstvo poljoprivrede, Uprava za agrarna plaćanja i Privredna komora, uz podršku lista „Poljoprivrednik“ i kompanije Info Tim Logistika, predstavljena je Mera 3 – investicije za preradu i marketing.

Zoran Janjatović

 

„Korisnici M3 mera su mala i srednja preduzeća koja se bave preradom poljoprivrednih proizvoda u sektorima prerade mesa, mleka, voća i povrća. Ovo je jako važan segment, jer se naslanja na podršku primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji“, rekao je Janjatović.

Dodao je da je potrebna prerada za dalje pozicioniranja, kako na domaćem, tako i na stranom tržištu. Najavio je da je u planu da se objavljuju od jedan do tri poziva svake godine do 2020. godine, sa trošenjem ovih sredstava do 2023. godine.

Sekretar Udruženja poljoprivrede PKV Jelena Drobnjak u izjavi za medije pre početka događaja istakla je svoje zadovoljstvo što se još jedan u nizu skupova o finansiranju poljoprivrede i prehrambene industrije održava u PKV i dodala da će se PKV truditi da svaku narednu meru organizuje i proprati na adekvatan način.

„Tematika ovog skupa – IPARD M3 od izuzetnog je značaja za podizanje proizvodnje i unapređenje celokupne poljoprivredne proizvodnje, jer svrha i jeste da  poljoprivredni proizvođači i prerađivači, pa i stanovnici ruralnih područja postepeno podignu svoje kapacitete i tako se pripreme za standarde koje postavlja Evropska unija“, rekla je Drobnjak.

Dodala je da PKV sa svim svojim kapacitetima i logističkom podrškom, stoji na raspolaganju kada je u pitanju edukacija članica, u ovom slučaju poljoprivrednih proizvođača. Naglasila je da, PKV kroz razne oblike udruženja, radi intenzivno na udruživanju poljoprivrednih proizvođača, jer je to, kako kaže, imperativ za dalji napredak poljoprivredne proizvodnje.

Milenko Jovanović iz male porodične kompanije „But&Co“ iz Laćarka koja se bavi tradicionalnom proizvodnjom suhomesnatih proizvoda, rekao je da je došao na današnji skup da bi se informisao, kako bi u narednom periodu, mogli da planiraju svoje buduće investicije spram programa IPARD.

„IPARD mnogo znači za nas, kao malog proizvođača, naročito jer je „But&Co mlada firma, koja posluje nešto više od dve godine i koja se konstantno širi, tako da nam ovakvi projekti, zajedno sa podsticajima koje pružaju Pokrajina i Republika, mnogo znače u širenju našeg poslovanja i generalno u budućnosti naše kompanije“, rekao je Jovanović.

Dobrivoj Jovanović

 

Dobrivoj Jovanović ispred firme „Jovanoviće voće“ iz Osečine, koja se bavi proizvodnjom, preradom, pakovanjem i izvozom suve šljive, a koja izveze preko 1000-1500 tona godišnje. Medijima je rekao da je firma u razvoju i da bi sredstva iskoristili za nabavku opreme za proizvodnju.

„Pošto imamo postojeće sušare, sada idemo u izgradnju hladnjače i opreme za pakovanje, kako bismo bili konkurentni na svetskom tržištu“, istakao je Jovanović.

Kroz podršku investicijama u modernizaciju prerađivačkih kapaciteta koja se ostvaruje u okviru Mere 3, povećaće se ukupne performanse sektora mleko i mlečni proizvodi, meso i proizvodi od mesa i sektora voća i povrća i doprineti postizanju potrebnih EU standarda. Osim toga, ove investicije će doprineti produktivnosti i konkurentnosti ciljanih sektora, a olakšaće i bolje pozicioniranje proizvoda na tržištu i povećanje izvoza.

 

 

 

 

(Agrosmart)