banner-image

Nailazi kišni period, vreme je za zaštitu voća

Za područje Srbije od petka se prognozira višednevni kišni talas sa kojim nastupa rizičan period od zaraza voća ekonomski značajnim oboljenjima, prenosi portal Prognozno-izveštajne službe (PIS).

Vrste voća, faze razvoja, prouzrokovači oboljenja za koji postoji rizik od infekcija i preporuke:

Biljna vrsta Kajsija, breskva, nektarina Jabuka Kruška
Faza razvoja Od kraja bubrenja pupoljaka do punog cvetanja Bubrenje lisnih pupoljaka do faze razvoja „mišije uši“
Prouzrokovač oboljenja za koji postoji rizik za ostvarenje infekcije Prouzrokovač sušenja cvetova, grana i grančica koštičavog voća (Monilia laxa) Prouzrokovač čađave pegavosti lista i krastavosti plodova jabuke (Venturia inaequalis) Prouzrokovač čađave krastavosti kruške (Venturia pirina)
Prouzrokovač kovrdžavosti lista breskve (Taphrina deformans)
Preporučuje se primena hemijskih mera zaštite pre najavljenog kišnog perioda
Preporuka U zasadima koji su u fazama cvetanja, u cilju zaštite cveta od prouzrokovača sušenja cvetova, grana i grančica koštičavog voća preporučuje se primena: Ciprodex, Neon, Chorus 50 WG (ciprodinil) u koncentraciji 0,05% U zasadima u kojima je doščo do pucanja pupoljaka i pojave zelene mase preporučuje se primena nekog od registrovanih preparata na bazi bakra: Funguran OH 2 kg/ha, Bakarni oksihlorid 50 0,5-0,75%, Cuprablau Z ultra 2,5 kg/ha, Fungohem SC 0,1,5–0,3%, Everest 0,3–0,4% ili drugi

 

U zasadima koji su u fazi pojave “zelene tačke” i prvih zelenih čistića, u cilju zaštite od prouzrokovača kovrdžavosti lista breskve preporučuje se primena: Agrociram 0,25-0,35%, Diziram 76 WG  0,3% (ciram) ili Delan 700 WG, Fiesta (ditianon)  0,075% ili Syllit 400 SC (dodin)  0,15-0,25%. U zasadima gde je sproveden tretman preparatima na bazi bakra prošle nedelje, a u međuvremenu je došlo do pojave nove zelene mase, preporučuje se primena nekog od preparata na bazi aktivne materije maknozeb (Mankogal 80, Mankogal ekstra, Dithane M 45)  0,2-0,25%.

 

Prilikom primene pesticida treba preduzeti sve mere zaštite pčela i drugih oprašivača. Sredstva za zaštitu bilja treba koristiti pravilno, u skladu sa uputstvom navedenim na etiketi i u skladu sa dobrom poljoprivrednom praksom. U periodu cvetanja voća je zabranjena primena insekticida!