banner-image

„Đubrivo plaćamo po svetskim cenama, a cene naših proizvoda diktira Vučić“

Poljoprivrednici u Srbiji su nezadovoljni odlukom Vlade Srbije da zabrani izvoz pšenice i kukuruza jer sada nemaju kome da prodaju te žitarice, pošto su trgovci obustavili kupovinu.

Poljoprivrednici sada imaju problem kako da obezbede novac za prolećnu setvu.
Predsednik Saveza udruženja poljoprivrednika Banata Dragan Kleut rekao je da je, ne samo potpuno zaustavljena prodaja pšenice i kukuruza, nego da je zabrana izvoza oborila cene tih proizvoda.
„Na berzi u Budimpešti se pšenica i kukuruz prodaju po cenama i do 30 odsto višim nego u Srbiji. Ako je država htela da obezbedi prehrambenu sigurnost za stanovništvo, zašto nije otkupila viškove za rezerve umesto što rezerve pravi preko grbače seljaka jer u Republičkoj direkciji za robne rezerve čuva smešnu količinu od 20.000 tona i ne otkupljuje viškove od poljoprivrednika“, rekao je Kleut.
Dodao je da poljoprivrednici, zato što im država ne pomaže, plaćaju mineralno đubrivo po svetskim cenama, a cene njihovih proizvoda i količine koje mogu da se prodaju „diktira predsednik države Aleksandar Vučić“.
Predsednik Udruženja poljoprivrednika „Stig“ Nedeljko Savić rekao je da će se to udruženje pridružiti protestu poljoprivrednika 29. marta jer nisu dobili ni celokupnu količinu mineralnog đubriva po subvencionisanim cenama od oko 750 evra po toni kako im je država obećala posle protesta, započetih krajem prošle godine, kada je cena đubriva prelazila 1.000 evra po toni.
„Dobili smo pola traženih količina mineralnog đubriva za prihranu zimskih useva, a druga polovina za prolećnu setvu trebalo je da bude isporučena do 10. marta, ali nije“, rekao je Savić.