banner-image

Ječam novog roda najtraženiji na berzi

 U nedelji za nama na robno-berzanskom tržištu beležimo rast cena kada su u pitanju svi primarni poljoprivredni proizvodi, ali i rast ukupnog obima prometa u odnosu na prethodnu nedelju, saopšteno je iz Produktne berze.

Porast cena na svetskim tržištima uzrokovan sušom u regionima proizvodnje, ali i upitnim produžetkom važenja Sporazuma o transportu žitarica Crnomorskim koridorom, uticao je i na naše tržište. Dominantna kultura u trgovanju ove nedelje bio je stočni ječam novog roda, koji je u ukupnom prometu učestvovao sa čak 57% udela.

Preko Produktne berze tokom ove nedelje prometovano je ukupno 3.140,00 tona robe, finansijske vrednosti 68.969.000,00 dinara. Obim prometa veći je u odnosu na prošlonedeljni za 49,52%, dok je finansijska vrednost ukupnog prometa povećana za 44,85%

Na tržištu kukuruza tokom čitave nedelje beležimo slabu aktivnost, kako na strani ponude, tako i na strani tražnje. Tokom cele nedelje ponuda je bila slaba i prodavci su kukuruz nudili u manjim količinama. Početkom nedelje iskazana je i tražnja za vlažnijim kukuruzom, ali je ponuda izostala. Kukuruzom se u toku nedelje trgovalo u cenovnom rasponu od 19,20 do 20,00 din/kg bez PDV-a u zavisnosti od analize na aflatoksin. Ponder cena ove nedelje iznosila je 19,81 din/kg bez PDV-a (21,78 din/kg sa PDV-om), čime se nastavio cenovni rast kukuruza od 7,52% u odnosu na proteklu nedelju. U ukupnom obimu prometa kukuruz zauzima drugo mesto, sa 21% učešća. Trgovalo se takođe i kukuruzom rod 2021. godine sa analizom na aflatoksin do 20 ppb po ceni od 20,00 din/kg bez PDV-a.

Slaba prošlonedeljna aktivnost na tržištu pšenice nastavila se i ove sedmice. Prvog dana u nedelji ponuda i tražnja bile su na istom cenovnom nivou, ali zbog razlike u paritetima ponuđene i potraživane robe nije došlo do zaključenja berzanskih ugovora. Od drugog dana nedelje beležimo blago povećanje aktivnosti na tržištu, pa je tako došlo i do zaključenja berzanskih ugovora za pšenicu u cenovnom rasponu od 22,00 do 22,50 din/kg bez PDV-a u zavisnosti od parametara kvaliteta i pariteta. Ponder cena iznosila je 22,03 din/kg bez PDV-a (24,23 din/kg sa PDV-om), što predstavlja blagi cenovni rast od 0,37%. U ukupnom obimu trgovanja pšenica je učestvovala sa 16%. Trgovalo se takođe i pšenicom na paritetu CPT kupac po ceni od 22,00 din/kg bez PDV-a.

Tokom čitave nedelje ponuda sojinog zrna je bila slaba ili je čak izostajala, što je doprinelo smanjenju aktivnosti na tržištu soje i otežavanju zaključenja berzanskih ugovora. Sojom se trgovalo u manjim količinama na cenovnom nivou od 53,00 din/kg bez PDV-a uz obračun kvaliteta (58,30 din/kg sa PDV-om), što ujedno predstavlja i ponder cenu. U odnosu na prethodnu nedelju, beleži se uzlazni trend cene od 4,95%.

Usled žetve novog roda stočnog ječma beležimo najviše aktivnosti upravo na ovom tržištu, budući da stočni ječam rod 2023. godine čini više od polovine ukupnog ovonedeljnog obima prometa. Stočni ječam sa hektolitrom manjim od 62kg prometovan je u cenovnom rasponu od 15,70 do 16,30 din/kg bez PDV-a. Trgovalo se takođe i stočnim ječmom sa hektolitrom manjim od 62kg na paritetu CPT kupac po ceni od 16,60 din/kg bez PDV-a.

Berzanski ugovor za novi rod uljane repice zaključen je po ceni od 40,00 din/kg bez PDV-a.

Od ostalih roba, trgovalo se još i sojinom sačmom sa 44% proteina po ceni od 56,00 din/kg bez PDV-a.

 Pregled ponuđenih i zaključenih količina, kao i raspon ponuđenih i zaključenihcena poljoprivrednih proizvoda u posmatranom periodu, dati su u sledećoj tabeli:

 

Početkom nedelje tržišta nisu imala jasan smer u odsustvu smernica sa američkih tržišta, koja su bila zatvorena. Vremenske prilike ostaju ključni izvor brige za trgovce. Nedostatak vlage ostaje na severu EU i u američkom kukuruznom pojasu.

Blago snižavanje cena prisutno je na Evronekstu, kao rezultat slabih izvoznih aktivnosti i nedostatka konkurentnosti evropske robe u poređenju sa ruskom. Alžir je kupio oko 630.000 t pšenice, uglavnom ruskog porekla, po ceni od 261,50 $/t CIF. Tajvan je kupio 65.000 t kukuruza. Cene azotnih đubriva su rasle prethodne nedelje zbog viših cena gasa. Cene žitarica su u sredu rasle prateći dinamiku u Čikagu, sa vremenskom prognozom koja potvrđuje nastavak suše u SAD. Ulja su, sa druge strane, slabila, posle razočaravajuće objave o politici prema biogorivima narednih godina u SAD.

U Nemačkoj, asocijacija kooperativa (zadruga) je snizila svoju procenu ukupne proizvodnje pšenice na 21,87 mil t, u poređenju sa prošlomesečnom procenom od 22,31 mil t. Palmino ulje je pratilo negativnu dinamiku ostalih ulja, sa uljem uljane repice i sojinim uljem koji su takođe oštro pali. Cene žitarica su su u četvrtak ponovo rasle na Evronekstu, dok su cene uljane repice pale. Geopolitika je ponovo u centru pažnje. Kod analitičara raste uverenje da se dogovor o koridoru neće produžiti. Pregovori se ipak nastavljaju. Vremenske prilike u SAD ostaju ključni kratkoročni faktor koji utiče na kretanje cena, uključujući Evronekst. Sirova nafta je snižena na 68,65 $/barel.

Prvog dana u nedelji američka tržišta su bila zatvorena. Oskudne kiše u SAD neće odagnati strahove od pada prinosa kukuruza i soje, jer se nedostatak vode nastavlja. Rejting američkih useva je ponovo snižen. Cene žitarica su juče rasle u Čikagu, zbog rejtinga useva koji je ispod očekivanja trgovaca. Vremenska prognoza pokazuje da će narednih 15 dana biti bez kiše nad većim delom kukuruznog pojasa. Alžir je kupio oko 120.000 t kukuruza iz Argentine. U četvrtak je uziman profit u Čikagu posle rasta cena početkom nedelje uzrokovanog nedostatkom vode. Ti uslovi, do sad, ipak nisu nepovratno pogodili prinose kukuruza i soje. Sve će zavisiti od razvoja vremenskih prilika u sledeće 3 nedelje. Prognoze se razlikuju i neizvesnost ostaje. Dodatno na vremensku prognozu, analitičari su takođe fokusirani na posledice američke politike prema biogorivima.